Czy mogę zajść w ciążę metodą in vitro, jeśli mam podwiązane jajniki?

Jestem po 3 cesarkach. Przy trzecim porodzie podwiązano mi jajniki ze względu na moje bezpieczeństwo. Mam zwężenie miednicy i nigdy nie mogłabym urodzić dziecka normalnie. Tyle co się dowiedziałam, że to jest proces nieodwracalny. Chciałabym wiedzieć, gdybym kiedyś chciała jeszcze zajść w ciąże, czy byłaby taka możliwość metodą in vitro? Ostatnia ciąża była 16 lat temu. Czy nie byłoby żadnych komplikacji? Bo na pewno musiałoby być cięcie cesarskie.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pisze Pani, że podwiązano Pani jajowody ze względu na Pani niebezpieczeństwo. Zrobiono to w takim celu, aby nie zachodziła już Pani więcej w ciążę. Lekarze opiekujący się Panią uznali, że kolejna ciąża z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie zagrażała Pani zdrowiu i życiu (jednym słowem - będą komplikacje). Według polskiego prawa nie można kogoś, ot, tak sobie pozbawić płodności - muszą być ku temu poważne wskazania zdrowotne (zagrożenie zdrowia i życia). Tak też musiało być u Pani.

Odpowiadając na Pani pytanie - technicznie rzecz biorąc prawdopodobnie można by było u Pani wykonać zabieg in vitro - pobrać komórkę jajową (przez nakłucie powłok brzusznych) i po zapłodnieniu in vitro transferować ją do jamy macicy. Ale jak już napisałam, ciąża stanowiłaby zagrożenie dla Pani zdrowia i życia i wykonywanie takiego zabiegu w Pani przypadku jest bez sensu!!! Nie wiem, czy znajdzie Pani lekarza, który podejmie się prowadzenia takiej ciąży... Niech się Pani zastanowi - kolejna ciąża może spowodować u Pani bardzo ciężkie powikłania, a nawet zgon, a przecież jest Pani matką trójki dzieci.

Wnioskuję, że najmłodsze ma 16 lat - ono nadal Pani potrzebuje. Poza tym musiałaby się Pani liczyć z tym, że teraz znosiłaby Pani ciążę gorzej niż 16 lat temu (w tych sprawach niestety wiek nie jest sprzymierzeńcem kobiety)... Jeśli do tego dołączą się komplikacje przy porodzie, to wszystko mogłoby się skończyć niezbyt dobrze. Jeśli Pani bardzo pragnie dziecka, to może warto zastanowić się nad adopcją...

Pozdrawiam!