Czy mogę zajść w ciążę po amputacji szyjki macicy?

Witam,
w czerwcu miałam robioną amputację szyjki macicy, od września staram się o dziecko, co może być przyczyną, że nie mogę zajść w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Myślę, że ginekolog podczas badania powinien ocenić stan narządu rodnego po zagojeniu się rany, po zabiegu usunięcia szyjki macicy. Co do zasady zapłodnienie i donoszenie ciąży po takim zabiegu jest jak najbardziej możliwe.
Po amputacji szyjki macicy może wystąpić mniejsze wydzielanie śluzu szyjkowego, który bierze udział w kapacytacji plemników („uzdatnianiu” ich do zapłodnienia). Jeśli nie będzie Pani mogła nadal zajść w ciążę, konieczne może być poszukanie pomocy u lekarza ginekologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności.
Pozdrawiam serdecznie!