Czy mogę zastąpić owoce i warzywa sokami?

Chciałabym zdrowo się odżywiać, ale nie znoszę większości warzyw i niestety chyba wszystkich owoców. Lubię za to soki. Czy mogę zastąpić owoce i warzywa sokami?

ponad rok temu

Spożywanie warzyw i owoców jest nieodłącznym elementem zdrowej diety. Powiniśmy ich jeść minimum 500 g dziennie, a najlepiej około 800 g dziennie w 5–10 porcjach. Taka ilość zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, niektórych nowotworów i chorób degeneracyjnych. To efekt działania oczyszczającego błonnika, witamin oraz cennych przeciwutleniaczy, których warzywa i owoce są bogatym źródłem. Soki są częściowo pozbawione tych składników, zwłaszcza włókna pokarmowego – błonnika oraz witamin, które ulegają rozkładowi w trakcie produkcji. Większość z nich zawiera ponadto spore ilości węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Dotyczy to tzw. soków kartonowych, które zazwyczaj zawierają cukier, skrobię lub syropy, a ponadto barwniki, konserwanty i syntetyczne witaminy. Jeśli woli Pani soki, to polecam dobrej jakości naturalne 100% soki bez konserwantów, nierozcieńczane z koncentratu. Najlepiej, by były to soki nieklarowane i wytwarzane z surowców ekologicznych lub pochodzących z domowego ogródka. 100 g warzyw i owoców odpowiada około 60 g świeżego soku lub nektaru. Proszę jednak próbować ,,przemycić’’ nieco świeżych warzyw i owoców do Pani jadłospisu poprzez dodawanie ich do ulubionych potraw – naprawdę nie są takie straszne.. Na pewno znajdą się takie, które Pani polubi – mamy ich obecnie ogromny wybór na rynku.