Czy mogłabym wrócić do Arketisu?

Witam Z powodu depresji, lęku brałamarketis w dawce 20 mg na dobę, który mi pomagał kiedy zaszłam w ciążę psychiatra odstawił mi je w 5 tyg z dnia na dzień. Przez jakiś czas bylo dobrze, ale około 5 tygodni temu znów mój stan się bardzo pogorszył. Nic mnie nie cieszy, lęków, mam paniczny strach przed kolejnym dniem, a ranki są najgorsze Psychiatra przepisał mi Zoloft najpierw tydzień 25 mg, a od tygodnia 50 mg, jednak nie czuję poprawy. Czy mogłabym wrócić do Arketisu, nie wytrzymuje ze sobą

Witam!
Leki SSRI nie są przebadane w leczeniu kobiet ciężarnych. Zaleca się ich odstawienie!
Z Pani opowieści nie mogłem wywnioskować czy dalej jest Pani w ciąży. Leki tego typu można podawać ciężarnym jeżeli spodziewamy się, że efekt leczenia znacznie przekroczy skutki działania teratogennego na płód! Ryzykowne!!! Można popróbować innych metod leczenia: może całkiem bez leków, może inne mniej szkodliwe leki z psychoterapią, może stymulacja nerwu błędnego, albo stymulacja zmiennym polem magnetycznym. Możliwości są różne.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Witam,

zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako metoda leczenia. Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
W czasie ciąży może Pani odczuwać nasilenie
objawów lękowych między innymi z powodu
zmian hormonalnych zachodzących w Pani organizmie.
Niebezpieczeństwo stanowi też fakt, że ciąża może
sprzyjać rozwojowi depresji i nerwicy lękowej.
W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie
objawy jak: natrętne negatywne myśli, poczucie
ciągłego zagrożenia, poczucie silnego niepokoju,
napięcia, stresu, lęków, ataki paniki itp.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
zdrowie i samopoczucie, a także ma zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani nerwicy lękowej,
to po porodzie będzie Pani miała trudności
w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem,
a Pani lęki będą przenosić się na dziecko.
Niestety, teraz absolutnie nie jest wskazane
stosowanie środków farmakologicznych, które przecież
tylko tłumią objawy nerwicy lękowej i depresji.
Dlatego dla dobra Pani i dziecka konieczne
jest niezwłoczne podjęcie psychoterapii. .
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl