Czy mogłam mieć zawał w przeszłości?

Załogowałam się po raz drugi, bo miałam problemy z hasłem i chyba z tego powodu moje pytanie zostało odrzucone, dlatego opiszę jeszcze raz historię sprzed lat. Miałam wtedy około 25 lat i coś w rodzaju zawału serca. Straciłam przytomność, miałam wymioty, byłam sama, pierwszy raz za granicą, w gorącym klimacie, nie mogłam wezwać pomocy. Byłam słaba, bolało mnie serce, bardzo szybko biło, miałam dolegliwości żołądkowe. Pamiętam, że na przegubach dłoni wyskoczyły mi takie krostki, jak po oparzeniu pokrzywą. Ale obudziłam się, byłam bardzo słaba, bóle czułam nadal, ale po kilku dniach doszłam do siebie. Byłam później u kardiologa, ograniczył się do zrobienia ekg i usłyszałam, że moje serce jest zdrowe. Od tamtego czasu minęło sporo lat, ale nie daje mi to spokoju. Mam duszności, bóle serca, dolegliwości trawienne, pisałam już o tym, biorę leki na refluks żołądkowo-przełykowy, ale czasami mam takie ataki, że wydaje mi się, że to zawal. We wrześniu ub. roku robiłam echo serca, diagnoza była: żadnych nieprawidłowości. Czy gdybym przeszła wtedy zawal, czy echo serca potwierdziłoby to? Jakie badania musiałabym ewentualnie powtórzyć? Kardiolog sugerowała badanie Holtera, ale raczej dla mojego spokoju, nie zrobiłam, bo lekarz domowy uznał je za niepotrzebne. Ale bóle i ucisk w mostku czuję nadal, zwłaszcza jak zmienia się pogoda lub przed miesiączką. Te ataki są okropne, nieraz pojawiają się w nocy, są to takie duszące, dławiące bóle, pieczenie w mostku, niestrawności, burczenie w brzuchu itp. Nie palę, nie piję, zdrowo się odżywiam. Teraz z kolei mam bóle głowy, takie dziwne uciskowe. Dodam, że jak byłam w kraju, byłam u psychiatry (też o to pytałam eksperta na forum) i biorę A***, na pewno mam nerwicę, a może nawet depresję, nie miałam czasu na dłuższe wizyty, musiałam wyjechać. Wiem, że mam nerwice, ale niepokoi mnie to wydarzenie sprzed lat. Czy mam udać się do dobrego psychiatry czy powtórzyć badania kardiologiczne? Czy echo serca wykazałoby nieprawidłowości? Dodam, że ekg tez wyszło prawidłowo. Doszło do tego, że muszę usunąć ząb i boję się... odkładam wizytę. Badania mam w normie, troszkę powyżej normy miałam poziom trójglicerydów. Mam 40 lat, jestem zmęczona tymi atakami, boję się, że lekarze coś przeoczyli. Przeżyłam rozwód, potem kolejny związek, ale jakoś wychodzę na prosta, tylko że zdrowie szwankuje. Przepraszam, że tak chaotycznie piszę, ale to jest odzwierciedleniem mojego stanu. Proszę o konkretne rady.

Witam,

Opisane objawy, które wystąpiły przed laty, sugerują raczej reakcję alergiczną lub wynik zaburzeń elektrolitowych, bądź też zatrucie. Oczywiście teoretycznie nie można wykluczyć zawału -o niecharakterystycznym przebiegu - ale prawdopodobieństwo jest znikome.

Analizując Pani historię, wiele wskazuje na tło psychogenne dolegliwości. Przed postawieniem takiego rozpoznania konieczne jest wykluczenie przyczyn somatycznych. Wykluczenie ich należy do odpowiednich specjalistów.

Pozdrawiam