Czy mogłam się zarazić wirusami wysokoonkogennymi HPV?

witam.moja kolezanka ma wirusy wysokoongonne hpv stwierdzone.zapalila papierosa,wziela do buzi po czym ja wzielam tego samego papierosa od niej i raz sie zaciągnęlam.czy wtaki sposob moglam sie zarazic tymi wirusami wysokoonkogennymi hpv?chodzi mi czy jak ma zarazona sline to czy mnie mogla zarazic?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Zależy od umiejscowienia zmian spowodowanych tym wirusem. Wirus brodawczaka ludzkiego może powodować nowotwory narządów płciowych oraz nowotwory jamy ustnej. Jednak najczęściej jest przenoszony drogą płciową. Jeżeli jednak Pani koleżanka ma stwierdzone zmiany w jamie ustnej, to nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia wirusem.