Czy mogłam uszkodzić sobie mózg?

Dzień dobry. Od 5 lat leczę się na insulinooporność (biorę metforminę- Siofor). Męczy mnie strasznie jedna sprawa, a mianowicie, kiedy zaczęłam brać metforminę zdażyło mi się kilkukrotnie wypić większe ilości alkoholu nie zważając na tabletki i od kiedy uświadomiłam sobie możliwe konsekwencje, nie umiem poradzić sobie z lękiem, że uszkodziłam sobie mózg bądź inny organ. Jest to możliwe (mimo braku objawów) ? Dodam, że przez 1,5roku leczyłam się na nerwicę lękową (ten lęk już wtedy występował).

Witam,

nadmierne spożywanie alkoholu w przypadku cukrzycy i zażywania metforminy zwiększa ryzyko niekorzystnych powikłań metabolicznych (takich jak kwasica metaboliczna). Sam lek nie jest metabolizowany w wątrobie (w przeciwieństwie do alkoholu).
Wydaje mi się, iż pojawienie się niepokoju i obaw ma raczej podłoże psychogenne- przemawia za tym brak realnych objawów uszkodzenia mózgu oraz wcześniejszy wywiad występowania zaburzeń lękowych.
Istotnym jest aby w przypadku insulinooporności wdrożyć (oprócz leków) odpowiednie oddziaływania prozdrowotne- takie jak dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl