Czy mogłam zajść w ciążę, biorąc tabletki?

Witam! Od jakiegoś czasu borykam się z obawami na temat bycia w ciąży. Od lipca 2011 roku biorę tabletki antykoncepcyjne Midiana. Ze względu na dawne problemy z drożdżycą, razem z partnerem stosujemy również prezerwatywy. Jednak w połowie sierpnia 2011 roku zdecydowaliśmy się na współżycie bez prezerwatywy (jedyną ochroną były tabletki) i od tamtej pory mój spokój psychiczny legł w gruzach. Na każdym kroku dopatruję się u siebie objawów ciąży. Ogólnie jestem osobą otyłą i w ostatnim czasie przybrałam na wadze - możliwe, że przez zły tryb życia. Nie mam jednak żadnych typowych objawów ciąży. Krwawienie z odstawienia występuje u mnie regularnie i trwa średnio 4 dni. Nie miałam mdłości, wymiotów czy podwyższonej temperatury. Zdecydowałam się nawet zrobić test ciążowy - wyszedł negatywny. Naczytałam się jednak artykułów i postów na forum, o tym że tabletki potrafią ukryć ciążę, a testy często wychodzą nieprawidłowo. Test ten zrobiłam w prawdopodobnym 3 miesiącu od zapłodnienia. Teraz byłby to już 19 tydzień ciąży. Że jestem otyła, nie potrafię stwierdzić, czy mój brzuch zmienił się w jakiś sposób.

Jedyną rzeczą, która mnie zmartwiła i zasygnalizowała ciążę, to brak ochoty na picie piwa, które kiedyś bardzo lubiłam, zwiększony apetyt na słodycze i odznaczające się żyły na piersiach biegnące od ramion do sutków. Do tego ostatnio nawróciła mi się chyba infekcja (w styczniu wybieram się na kontrolę lekarską) i przez to stosunki z partnerem sprawiają mi ból. Do tego po każdym stosunku czuję takie uczucie pulsujące w pochwie, mimo że nigdy nie osiągam orgazmu. Na wielu stronach można znaleźć informacje, że to normalne w ciąży itp. To potęguje moje obawy o byciu w ciąży. Mam problem ze swoimi obawami o ciąże, chore jest dla mnie to, że tabletki nie wystarczą mi, aby osiągnąć spokój ducha i przyjemność z seksu. Proszę o pomoc w zwalczeniu lęków.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne są metodą wysoce skuteczną, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży. Nie jest to skuteczność 100-procentowa, ale jednak pozostaje bardzo duża. Otyłość może ją redukować, ale sądząc po fakcie, że nie ma Pani podczas przyjmowania tabletek np. plamień/krwawień, które mogłyby świadczyć o zbyt małym poziomie hormonów we krwi, myślę że jest Pani w pełni chroniona. Otrzymała Pani zresztą preparat o nieco zwiększonej zawartości hormonów, zapewne właśnie ze względu na masę ciała. Z całą pewnością test ciążowy dałby już wynik pozytywny, gdyby była Pani rzeczywiście w ciąży! Testy te dają faktycznie dość często wynik fałszywie negatywny, ale na samym początku, np. gdy wykonywane są już w dniu spodziewanej miesiączki, czyli ok. 14 dni od zapłodnienia. Pani objawy, jak pulsowanie w pochwie czy uwidocznienie się żył podskórnych na piersiach, absolutnie nie są specyficzne dla ciąży. Decydujący jest wynik testu ciążowego. Jeśli jednak aż tak się Pani boi, proszę udać się na badanie USG sondą przezpochwową. Myślę, że ono ostatecznie rozwieje Pani wątpliwości i zlikwiduje strach. A także pozwoli bardziej cieszyć się ze współżycia. Jeśli tak się nie stanie i nadal będzie się Pani panicznie obawiała ciąży, to może warto jednak, dla swojego spokoju, stosować dalej prezerwatywy? Pozostaje wtedy z kolei do rozważenia kwestia, czy w ogóle warto przyjmować tabletki hormonalne, które przecież nie są całkiem obojętne dla zdrowia, skoro stosują Państwo skuteczną metodę barierową.

Grzybica pochwy z kolei dość często nęka kobiety przyjmujące tabletki hormonalne. Powinna Pani udać się do lekarza w tej sprawie w miarę pilnie, bo objawy tej infekcji są nieraz bardzo uciążliwe.

Pozdrawiam serdecznie!