Czy mogłam zajść w ciążę podczas pettingu?

Witam serdecznie! 11 grudnia miałam zbliżenie z partnerem, które polegało na pettingu. Partner miał wytrysk (nie miał prezerwatywy), ja w tym czasie byłam ubrana, więc nie było bezpośredniego kontaktu ze spermą. Następnie mój narzeczony poszedł do toalety, żeby się odświeżyć, a następnie wrócił do mnie i zaczął pieścić mnie dłonią w okolicach intymnych, dokładnie przy wejściu do pochwy. To zbliżenie nie trwało długo może kilka sekund, ponieważ nastraszyłam się, że odrobina nasienia mogła zostać na jego palcach. Wiem, że takie zapłodnienie jest mało prawdopodobne, natomiast czytałam, że jest możliwe. Ponieważ od dłuższego czasu odczuwam bardzo nieprzyjemny ból w podbrzuszu, zaciemniły mi się również brodawki wokół sutków i mam upławy, to po 16 dniach od tego zbliżenia wykonałam test ciążowy, którego wynik był negatywny. Chciałabym się upewnić, czy wynik jest wiarygodny?

Dodam jeszcze, że od 5 miesięcy przyjmuję tabletki YAZ (które stosuję zgodnie z zaleceniami, kilka razy przyjęłam tabletkę z 1,5 godzinnym opóźnieniem), a dzień w którym doszło do opisywanego przeze mnie zbliżenia wypadał akurat w trakcie dni niepłodnych (teoretycznie dni niepłodne powinny przypadać na dni od 1 do 22 grudnia). Dodatkowo 14 grudnia planowo dostałam okres, który trwał ok. 4 dni, zaniepokoiło mnie to, że tylko przez pierwsze dwa dni miałam krwawienie, później było to już tylko plamienie i okres się skończył. Zauważyłam, że od kiedy stosuję Yaz moje miesiączki są bardzo krótkie (trwają ok. 4-5 dni) i bardzo skąpe, ale w tym miesiącu ze względu na opisywane przeze mnie zbliżenie jeszcze bardziej mnie to zaniepokoiło. Bardzo proszę o odpowiedź, czy jest możliwe, aby doszło do zapłodnienia w opisywanych przeze mnie warunkach? Prosiłabym jeszcze o odpowiedź, na ile możliwe jest zapłodnienie, podczas pettingu (bez pełnego zbliżenia, czyli penetracji i wytrysku wewnątrz pochwy) jeżeli stosuje antykoncepcję w postaci przyjmowania tabletek Yaz? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W opisanej przez Panią sytuacji, zapłodnienie byłoby niemożliwe nawet gdyby nie stosowała Pani antykoncepcji hormonalnej i była w okresie płodnym cyklu. Proszę w ogóle nie zawracać sobie głowy taką możliwością.

Przyjmując tabletki antykoncepcyjne, jest Pani okresowo niepłodna. Nie ma Pani w ogóle dni płodnych (pomijając bardzo rzadkie przypadki, kiedy antykoncepcja hormonalna zawodzi). Może Pani odbywać pełne stosunki, z ejakulacją wewnątrz pochwy. Pani podchodzi jednak do sprawy ekstremalnie ostrożnie, niepotrzebnie odbierając sobie możliwość satysfakcji seksualnej. Nie zajdzie Pani z pewnością w ciążę, uprawiając petting bez wprowadzania większej ilości nasienia do pochwy, ani podczas naturalnego cyklu, ani przyjmując tabletki. Natomiast tabletki bierze Pani po to, by móc odbywać normalne stosunki z bardzo niewielkim ryzykiem ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!