Czy mogłam zarazić się HPV wysokoonkogennym?

witam.moja kolezanka ma stwierdzone hpv wysokoonkogenne gdyz uprawiala seks(bez seksu oralnego)czy jak nigdy nie robiła seksu oralnego komus to czy jest ryzyko ze tego wirusa ma rowniez w jamie ustnej?otoz mam pytanie takie pilam z tej samej szklanki co ona.czy jest ryzyko ze zarazilam sie w ten sposob hpv wysokoonkogennymi?

Lek. Paweł Szadkowski

Zakażenie się w ten sposób jest bardzo mało prawdopodobne. Oczywiście nie mogę napisać, że nie ma ryzyka w ogóle, gdyż da się zarazić przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku. Ale oczywiście głównym źródłem zakażenia jest stosunek seksualny. Drugim sposobem jest kontakt z narządami płciowymi, a szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy znajdują się na nich otwarte ranki lub kurzajki. Więc w sytuacji opisanej przez Panią ryzyko jest znikome.