Czy mogłem zarazić się HIV od prostytutki?

Witam! Korzystałem ostatnio z usług prostytutki. Dokładnie seks oralny. Wszystko oczywiście w prezerwatywie, ale włożyłem do jej majtek na chwilę rękę i dotykałem jej narządów płciowych. Miałem lekko pokaleczone palce, a dokładnie zdarty naskórek przy paznokciu (świeża rana na kciuku, ale nieduża i lekka na palcu wskazującym). Nie wkładałem palców do jej pochwy, tylko chwilę dotykałem trochę poniżej włosów łonowych. Można powiedzieć, że ją masowałem. Poczułem trochę wilgoci na opuszkach palców. Czy w ten sposób mogłem się zarazić wirusem HIV lub czymś innym?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Wirusem HIV można zarazić się mając kontakt z krwią, spermą, preejakulatem, śluzem szyjkowym. Zakażenie wirusem HIV podczas kontaktu oralnego jest ryzykowne przede wszystkim dla strony, która ma kontakt z narządami płciowymi mężczyzny. W przypadku kontaktów heteroseksualnych narażona na zakażenie jest głównie kobieta, a ryzyko dla mężczyzny wynosi praktycznie zero. Ryzyko to wzrasta, gdy dojdzie do kontaktu z krwią. W przypadku zabezpieczenia prezerwatywą jest ono minimalizowane.

Kontakt palców ze śluzem szyjkowym mógłby okazać się ryzykowny, jeżeli doszłoby do kontaktu z krwią - otarcia naskórka nie mają znaczenia.

Wirusy wywołujące WZW B i C są przenoszone głównie drogą krwi i ryzyko zakażenia jest minimalne. Wzrasta w przypadku kontaktu z krwią, tak jak w przypadku wirusa HIV.

Do najczęstszych chorób, którymi można się zarazić drogą płciowa należą: kiła, rzeżączka, chlamydioza, zakażenie wirusem opryszczki. W przypadku stosunku oralnego obciążona jest głównie strona bierna. Użycie prezerwatywy stanowi ochronę przed zakażeniem tymi chorobami.

Pozdrawiam serdecznie!