Czy mogłem zostać zahipnotyzowany?

Witam, ostatnio byłem uczestnikiem hipnozy scenicznej. Ludzie padali, tracili przytomność, mieli śmiechy i drgawki. Dotykaliśmy też przedmiotu, gdzie miał nas uzdrowić. Dodam, że choruje na nerwice natręctw i wydarzenie bardzo wpłyneło na mnie nerwowo. Byłem cały czas świadomy podczas spektaklu. Czy mogłem zostać jakoś zahipnotyzowany, albo moja wolna wola została naruszona, albo charakter czy mogłem się przez to jakoś zmienić. Czytałem, że chorych nerwicowo ciężko zahipnotyzować.

Zachęcam do zgłoszenia się do lekarza psychiatry i psychologa, psychoterapeuty. Podjęcie psychoterapii jest najlepszą metodą poradzenia sobie nie tylko z objawami, ale także przyczynami nerwicy. Jest możliwe, że Pana przeżywanie tego wydarzenia także związane jest z nerwicą, a szczególnie lęk i obawa o utratę kontroli nad sobą lub własnej woli. Specjalista nie tylko wytłumaczy działanie hipnozy, ale przede wszystkim pomoże poradzić sobie z chorobą, jaką jest nerwica natręctw.

Skoro był Pan świadomy przez cały czas, nie został Pan zahipnotyzowany i może być Pan spokojny. Nie jest możliwa zmiana osobowości, ani naruszenie wolnej woli w takich okolicznościach. Nie są mi też znane przypadki, w których doszło do stałych zmian w psychice pod wpływem hipnozy.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nazywane też nerwicą natręctw mają podłoże lękowe. Odczuwa Pan lęk, pod wpływem lęku pojawia się napięcie, lub niechciane myśli i aby się z nimi uporać musi Pan jakoś rozładować to napięcie- wtedy następuje kompulsyjne wykonanie jakiejś czynności.
Niestety doświadczenie takie jak hipnoza samo w sobie, ale także przez fakt, że jest to tajemniczy proces, wzbudza dodatkowy lęk, co może nasilać objawy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Prawdopodobnie właśnie taki mechanizm zadziałał na Pana.
Zachęcam Pana do skorzystania z pomocy psychoterapeuty, lub psychologa szkolnego w celu leczenia doświadczanych, uciążliwych zaburzeń lękowych. Interwencja specjalisty to jedyna szansa na wyrwanie się z ciągłego strachu, przerażenia i prowadzenie normalnego, zdrowego życia. Jest Pan bardzo młody, ma Pan długie życie przed sobą, dla tego tym bardziej warto przeżyć je spokojnie, bez obaw i czynności, które dezorganizują Pana funkcjonowanie.