Czy mój 11-miesięczny syn może mieć autyzm?

Witam mam problem z synem 11 miesięcznym. Nie mówi jeszcze. Był czas ze mając 9 miesięcy przez krótko mówił baba bani potem to znikło i ostatnio jednego dnia trzy razy powiedział coś w stylu mama. I od tamtej pory dalej cisza. Przy zabawie mówi aaa ooo jak coś mu się podoba i yyy gdy chce gdzieś iść albo żeby mu coś dać albo jak wychodzę z pokoju. Czasem powie Ga gu ale to rzadko. Powtórzy za mną mmm i jak kuzynka piszczy to on też zaczyna. Śmieje się na głos. Wydaje mi się że rozumie co się mówi bo pokaże jaki jest duży bije brawo nieraz zrobi papa. Gdy pytam gdzie jest zegarek to się popatrzy na niego. Gdy mówię daj zabawkę to daje gdy mówię daj am to też daje. Pozabieralam mu wszystkie zabawki grajace. Mówię mu samogloski ciągle mówię mama baba itp. Wyrazy dzwiekonasladowcze. Ma swoje ulubione bajki i jak powiem mu gdzie jest miś to otwiera bajkę i puka palcem na tą stronę albo całuję ja. Gdy mówię daj buzi lali to daje. Martwi mnie to że mowa nie ruszyła i też ma takie zachowania które mnie trochę niepokoją np jak chce mu czytać nowa bajkę to się wyrywa z rąk i nie chce siedzieć. Albo zabiera mi rękę jak chce żeby pokazywał palcem zabawki czy obrazki. Lubi się bawić w akuku albo gdy go łapie na rączkach śmieje się wtedy na głos. Wydaje mi się że kontakt wzrokowy jest z nim słaby bo patrzy się tylko chwilę. Ale jak coś śpiewam z pokazywaniem albo mówię jakąś rymowanke to wtedy się patrzy dłużej. Jak domownicy coś mówią do niego to się patrzy trochę dłużej ale nie cały czas. Jak się do niego śmieją to on też się uśmiecha. Starsza o rok kuzynke przytula dotyka ja nieraz popatrzy jak się bawi. Niepokoi mnie to że nie zawsze się patrzy jak go wołam po imieniu. Jak jest zajęty zabawa to mogę go wołać z 10 razy i nic a jak powiem wtedy mama idzie to się odwraca od razu. Nie wiem czy to normalne zachowanie bo nie miałam styczności z małymi dziećmi. Np babcia jak stanie w drzwiach i go zawoła to się odwróci. Panicznie boję się czy to nie autyzm. Syn jest rehabilitowany od ponad pół roku bo ma obniżone napięcie i jest z cesarki. Syn też często przychodzi się przytulać ale robi to mocno i wydaje mi się że lubi jak ja go mocno przytulę. Proszę o jakąś pomoc czy może mieć autyzm.? Z góry dziękuję..

Witam
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości proszę zgłosić się z dzieckiem do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej , aby skonsultować to z psychologiem. Wizyta jest bezpłatna. Uzyska tam pani diagnozę rozwoju psychofizycznego dziecka oraz porady odnośnie dalszego stymulowania dziecka.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Być może Pani synek potrzebuje więcej czasu. Jednak zawsze warto skonsultować się ze specjalistą by wiedzieć, że niczego się nie zaniedbało. Myśle, że nie powinna Pani martwić się nieprawidłowym rozwojem, w Waszym przypadku wizyta u logopedy powinna pomóc i rozwiać pewne wątpliwości.
Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu