Czy mój 15-miesięczny syn może przejawiać oznaki autyzmu?

Witam. Moj 15 miesięczny syn chyba przejawia oznaki autyzmu. Późno zaczął raczkowac dopiero kiedy skończył roczek. Zaczął stawiać samodzielne kroczki dosc nieporadne dopiero w wieku 13 miesiecy. Jezeli chodzi o jedzenie ma tylko swoja ulubiona zupke ,z deserow tylko zname mu smaki . Nie chce wziasc do ręki chrupki czy parowki, wszystko zrzuca na podłogę. Nie reaguje na swoje imię, ale odwzajemnie uśmiech. Kiedy go oprowadzam za raczki potrafi mnie pokierowac dokąd chce iść. Uwielbia wszystko co moze sie kręcić: Koła od wozka np. Nie reaguje natomiastt kiedy chce sie z nim bawić klockami czy kiedy chce mu poczytać książeczkę. Z mową jest tez problem: mama baba i to wszystko. Bardzo lubi kiedy starszy brat biega i skacze wtedy śmieje sie w głos. Od urodzenia zle śpi, wybudza sie bardzo często i krzyczy domagajac sie picia. Potrafi do 4-5 razy obudzić sie w nocy. Natomiast rano zaraz po przebudzeniu idzie do swoich zabawek i potrafi dłuższy czas grzecznie sie bawić. Wszystko tez odwraca do gory nogami. Czesto przyjmuje pozycje z wyprostowanymi nogami pupa do gory a glowe opiera na podlodze i potrafi tak sie bawić. Ogolnie od urodzenia jest też bardzo ruchliwy . Prosze o odpowiedź bo bardzo sie martwię. Czasem wydaje mi sie ze wszystko jest ok kiedy na mnie patrzy, a czasem jego zachowanie mnie niepokoi. Mam starszego syna i on w wieku mlodszego potrafil i rozumial wiecej.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Rodzice zawsze martwią się rozwojem swoich dzieci co jest naturalne. Ponieważ bez obserwacji i wywiadu nie da się wiele stwierdzić dlatego też jeśli ma Pani wątpliwości warto porozmawiać o nich z pediatrą lub poszukać psychologa.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu