Czy mój chłopak ma nerwicę?

Witam.Od pewnego czasu mój chłopak ciągle mówi o tym, że coś go boli, jego serce źle bije, siedzi i wyszukuje nowe choroby.Dwa razy wylądował na pogotowiu, po zrobionym EKG okazało się, że wszystko jest w porządku ale on nadal twierdzi, że jest chory. Po ostatniej wizycie na pogotowiu stwierdził, że nie jest gotowy na mieszkanie razem, a wszystko bylo ok.Ciągle krzyczy, a za godzinę przeprasza.Wydaje mi się, że ma nerwicę ale nie chce słyszeć o wizycie u specjalisty. Możliwe że to ja mam rację?

Witaj,
Krótko mówiąc, możliwe jest, że masz rację. Możliwe, że wybuchowość świadczy o ograniczonej zdolności do poprawnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych. stresujących. W nerwicy często pojawiają się duszności, napady lęku, obawa o własne zdrowie i życie, przyspieszony oddech. Czy Twój chłopak zdradza takie objawy?
Podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu, może być dla niego czynnikiem wyzwalającym reakcje nerwicowe.
Konsultacja z lekarzem psychiatrą to nie wyrok, jeśli to nie nerwica, to niczego nie traci, a jeśli Twoja hipoteza się potwierdzi, wtedy możecie oboje wiele zyskać.
Nieodzowne wydaje się także skonsultowanie się z psychologiem bądź psychoterapeutą.
"O pomoc proszą ci, którzy chcą być silni, lecz to nie znaczy, że prosząc okazują słabość".
Pozdrawiam, Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Witam Panią,

rzeczywiście Pani opis wskazuje na nerwicę. Proszę zachęcić chłopaka do wizyty u lekarza rodzinnego, który go odpowiednio pokieruje. Niestety jeśli Pani zacznie wysyłać go do psychologa prawdopodobnie spotka się to z oporem z jego strony i zostanie odebrane jako atak.

Pozdrawiam,

Klaudia Zasowska

Witam,

Możemy domniemywać, ale to nic nam nie da. Chłopak wyraźnie jest nerwowy. Pytanie czy tak jak Pani twierdzi - wymyśla nowe dolegliwości, czy też naprawdę odczuwa dyskomfort. Jeżeli natomiast badania nic nie wykazały, nie pozostaje nic innego niż porozmawiać z nim na temat konsultacji u psychologa, który będzie w stanie ocenić co się dzieje lepiej niż my tutaj - przez internet. Rozmowa twarzą w twarz z osobą, z którą coś się dzieje jest najlepszym rozwiązaniem.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA