Czy mój chłopak ma objawy alkoholizmu?

Witam. Mój chłopak potrafi pić około 3 piw przez trzy dni, nawet kiedy go proszę, albo mówię że mi to przeszkadza nie ma to dla niego żadnego znaczenia robi to dalej , wiedząc że robi mi ogromną przykrość, dodatkowo twierdzi że spotkanie się raz w tyg i wypicie z kolegami jest okej . Spodziewamy się dziecka i niestety mam pewne obawy . Miewa stany że jak zaczyna pić to nie ma końca. Zdażało mu się prowadzić pod wpływem alkoholu do samochodu. Zastanawiam się czy ma problem , czy jest się czym przejmować.

Dzień dobry,
Ciekawa jestem jak często Pani chłopak ma takie stany, że jak zaczyna pić to nie ma końca i ile wtedy wypija. Oczywiście żeby stwierdzić u kogoś uzależnienie ta osoba musi spełniać kryteria diagnostyczne. Zanim jednak osoba stanie się uzależniona już od dłuższego czasu ma problem z piciem. Bardzo dużo osób pije w sposób tzw. ryzykowny lub szkodliwy i takich osób jest więcej niż uzależnionych. Niestety często ten model picia stanowi przedsionek do alkoholizmu. Sygnałem, że osoba pije w sposób szkodliwy może być m.in. pije coraz częściej i więcej wyszukując co raz to nowe okazje; picie pochłania coraz więcej uwagi i pojawia się napięcie, rozdrażnienie gdy coś stanie na przeszkodzie by się napić; osoba prowadzi po alkoholu; dzień rozpoczyna się od porcji alkoholu; osoba łagodzi objawy kaca piciem; coraz częściej mają miejsce sytuacje, gdy nie pamięta co robił po alkoholu; pogarszają się relacje z bliskimi i rodzina zaczyna zwracać na to uwagę, że osoba ma problem. W tej chwili Pani sama może odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chłopak pasuje do tych sygnałów. Z pewnością model spożywania alkoholu przez Pani chłopaka odbiega od tzw. picia towarzyskiego. Bardzo niepokojące jest także to, że zdarza mu się prowadzić po alkoholu. Niestety obawiam się, że problem jest oraz może narastać i to bardzo dobrze, że zwraca Pani uwagę na jego obecność. W razie gdyby to trwało nadal lub się nasiliło polecam wizytę konsultacyjną u terapeuty uzależnień. Zawsze gdyby Pani chłopak nie chciał się na nią udać to Pani może porozmawiać z terapeutą celem opracowania strategii działania. Oczywiście te wskazówki piszę na wszelki wypadek, gdyż nie wiem dokładnie jak wygląda u niego picie i czy problem będzie postępował.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/