Czy mój kolega jest uzależniony? Jak mu pomóc?

Witam! Mój kolega ma 15 lat. Chciałabym mu pomóc, więc zwracam się z tym problemem do specjalistów. Z tego co wiem, w czasie ostatnich wakacji brał 2 dni pod rząd amfetaminę. Jest on tak zwanym imprezowiczem. W grę wchodzi alkohol, jak również dopalacze. Wiem, że swojego czasu próbował i prawdopodobnie nadal próbuje wielu ich rodzajów, m. in. BZP, TFMPP, JWH-018. Odbyłam z nim wiele rozmów, w których deklarował, że się zmieni i że tego chce. Staram się go kontrolować, proszę żeby nie wychodził z domu, chodził do szkoły (często opuszcza lekcje) i oderwał się od złego środowiska. Jednak, mimo rzekomych chęci, on nic nie robi w tym kierunku. Jak go do tego zmotywować? Nadal go kontrolować, czy może przestać? Poza tym, zauważam u niego różne objawy, np. euforia, nadpobudliwość, nadmierna wylewność, dziwny wyraz oczu. Czy jest on uzależniony? Jak mu pomóc? Z góry dziękuję za odpowiedź, zrozumienie i wszelkie porady.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

To bardzo piękne, że tak dbasz o swojego kolegę. Myślę jednak, że kontrolowanie i pilnowanie niczego nie zmieni. Porozmawiaj z nim poważnie i namów na pomoc specjalisty. Jeżeli ma on rzeczywisty problem z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, sam sobie nie poradzi z wychodzeniem z nałogu.
Ponadto Twój kolega jest niepełnoletni i uważam, że jego rodzice powinni wiedzieć o jego problemach, gdyż oni mają prawo wysłać jak na leczenie. Pomyśl o tym, czy nie warto realnie mu pomóc rozmawiając z jego opiekunami, gdyż tak naprawdę zagrożone jest jego zdrowie i życie.

Powodzenia i pozdrawiam