Czy mój ojciec zmarł na zator?

Miesiąc temu zmarł mi ojciec, lekarze stwierdzili zator - w środku nocy w szpitalu po 10 min reanimacji, chciał bym zapytać czy na pewno to był zator, poczerniały palce dłoni od zgięcia aż do końca palców, tracił oddech, reanimowałem go i mam wyrzuty sumienia że może źle że może doprowadziłem ja przez to do zgonu..proszę o odpowiedź. Ojciec miał 59 lat, chłop jak koń, zdrowy żadnych chorób - 28 min i po człowieku.... z góry dziękuję

Lek. Katarzyna Szymczak

Aby stwierdzić zator konieczne były badania dodatkowe np angio tk klatki piersiowej lub chciaz echo serca lub USG tętnic kończyn dolnych. Jeśli chodzi o reanimację to w tej sytuacji na pewno pan nie zaszkodził! W momencie zatrzymania krążenia najważniejsze jest aby jak najszybciej zacząć czynności reanimacyjne, nawet przez osoby niewykwalifikowane,jest to dużo lepsze niż czekanie na przyjazd karetki.
Pozdrawiam