Czy mój poziom testosteronu jest za wysoki?

Witam, jestem kobietą, mam 22 lata, łojotokowe zapalenie skóry z trądzikiem. Dermatolog zlecił mi badania na testosteron. Wynik to 0,756 ng/ml, przy normie dla kobiet 0,06-0,82 ng/ml. Mieszczę się więc w górnych granicach normy, ale dermatolog stwierdził, że w moim wieku powinnam mieć niższy poziom testosteronu i to jest przyczyna mojego łojotoku. Same antybiotyki nie przynoszą długotrwałego skutku (mam Staphylococcus epidermidis, który po zaprzestaniu leczenia stale się odnawia), więc przypisał środki hormonalne (antykoncepcyjne). Niedawno byłam u ginekologa z tymi samymi badaniami i on z kolei powiedział, że tu wszystko jest w normie i że nie powinnam brać żadnych środków hormonalnych. Jestem lekko skołowana i nie wiem co mam robić. Czy poziom testosteronu jak na mój wiek rzeczywiście jest za wysoki? Bardzo proszę o szybką odpowiedź - zaraz powinnam zacząć brać leki, a ciągle mam wątpliwości.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Poziom testosteronu mieści sie w normie. Natomiast przyczyną łojotoku i trądziku nierzadko jest względny nadmiar androgenów w stosunku do żeńskich hormonów płciowych. Oznacza to, że androgeny mogą mieścić się w normie, jednak ich stosunek do hormonów żeńskich jest zbyt wysoki. Jeśli oznaczała Pani wszystkie te hormony i ginekolog twierdzi, że nie tylko mieszczą się w normach, ale ich wzajemne relacje są prawidłowe, należy mu zaufać.

Pozdrawiam serdecznie