Czy mój problem z żołędziem to z powodu mydła?

Witam serdecznie, mam 20 lat i mam problem, który pojawił się stosunkowo niedawno. Otóż polega on na tym, że z żołędzia schodzi mi skórka, tak jakby się złuszczała. Złuszczająca się pozostaje pod napletkiem, a w miejsce skąd zeszła pozostaje czerwona, jakby podrażniona (nowa skórka). Wszystko odbywa się tylko na żołędziu. Nie zaobserwowałem żadnych innych zmian. Ponadto żołądź często swędzi i piecze. Miałem już taki przypadek wcześniej i stwierdziłem, że mam to od mydła w płynie jakiego używam. Wcześniej gdy się to pojawiło odstawiłem nowe mydło, wróciłem do starego wcześniejszego skórka z żołędzia. Zeszła i po kilku dniach wróciło wszystko do normy. Ustało swędzenie i pieczenie. Od tamtej pory minęło coś około roku i problem pojawił się znowu (niedawno przed użyłem znów nowego mydła). Moje pytanie dotyczy tego, czy może to być po prostu podrażnienie, gdyż ostatnimi czasy byłem wraz ze swoją partnerką bardzo aktywni seksualnie? czy może to kwestia uczulenia na mydło? Czy jest to groźne? Bardzo proszę o poradę. Być może potrzebuję jakiegoś płynu do higieny intymnej lub czegoś innego. Mimo wszystko jestem nieśmiałym facetem i za wszelką cenę chciałbym uniknąć jednak wizyty u lekarza z tym oto problemem, więc bardzo proszę o poradę. Co to może być? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą sugerować infekcję drożdżakową prącia. Aby potwierdzić taką przyczynę konieczne jest badanie dermatologiczne i ewentualne badanie mykologiczne. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie leczenia.
Często leczenie rozpoczynane jest od preparatu miejscowego z grupy pochodnych imidazolu dostępnego bez recepty, wywiera on umiarkowane działanie przeciwgrzybczie.
Niewłaściwe kosmetyki do higieny intymnej (np zwykłe mydło) mogą sprzyjać rozwojowi zakażeń drożdżakowych, dlatego można w tym celu stosować preparaty przeznaczone dla kobiet zawierające kwas mlekowy. Odpowiedni preparat pomoże utrzymać równowagę mikrobiologiczną skóry prącia.
Zakażenia drożdżakowe nie są poważnym problemem, chociaż powodują znaczny dyskomfort to są dobrze podatne na leczenie.
Proponuję skonsultować problem z dermatologiem.