Czy mój sześciolatek ma autyzm?

Witam, ma problem z sześciolatkiem i chciałabym się zapytać czy to autyzm. Syn jest dzieckiem, które w przedszkolu rzadko podejmuje zabawy grupowe, zdecydowanie woli bawić się sam. Odwrotnie za to jest poza środowiskiem przedszkolnym, np. na palcu zabaw. Garnie się do dzieci a nawet sam inicjuje zabawy. W przedszkolu bacznie obserwuje nauczyciela starając utrzymać z nim kontakt wzrokowy. Prezentuje postawę niepewną czasem ujawniającą lęk. Syn w trakcie swoich zabaw w przedszkolu często niechcący rozrzuca dzieciom zabawki lub psuje ich budowle i potem karci się za to mówiąc, że „tak nie wolno”. Pani zaobserwowała także niechęć do zabaw naśladowczych. Ma trudności ze zrozumieniem metaforycznych znaczeń słów. W sytuacjach stresowych zadaje wciąż te same pytania. Zdolność do skupienia w pracy jest krótka. Bez trudu zapamiętuje miejsce położenia przedmiotów, kształty liter i liczb. Szybko zapamiętuje wiersze. Zna pory roku, dni tygodnia, litery, cyfry. Samodzielnie czyta. Syn jest dzieckiem leworęcznym, choć dużo rzeczy robi ręką prawą, np. wycina. Nie lubi rysować. Syna ma duże problemy z odklejeniem naklejek. Jest samodzielny, tzn zgłasza potrzeby fizjologiczne, wykonuje podstawowe czynności higieniczne. Podejmuje próby samodzielnego rozbierania się i ubierania. Zaznaczę, że syn zaczął chodzić samodzielnie mając 14 miesięcy, a za rękę chodził jak miał 10 miesięcy.

Szanowna Pani,

Rozumiem, że niektóre zachowania dziecka napawają Panią niepokojem i rodzą pewne znaki zapytania. To bardzo dobrze, że jest Pani tak uważnym i zaangażowanym rodzicem.
Pani opis był bardzo szczegółowy i opisywał wiele zachowań dziecka; nie mniej jednak obawiam się, że w tym przypadku na podstawie samego opisu trudno wystawić rzetelną opinię, a wszelkiego rodzaju spekulacje obarczone będą sporym ryzykiem błędu. Pewien znak zapytania z tego co widzę rodzą w Pani np. trudności związane z rozumieniem metafor, a tymczasem rozumienie i myślenie abstrakcyjne rozwija się dopiero w okolicy 7 roku życia.
Nie mniej jednak to dobrze, że jest Pani czujna i myślę, że Pani syn zdecydowanie zasługuje na bardziej rzetelną diagnozę niż internetowe spekulacje.
Diagnostyka w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu jest złożona i wymaga obserwacji dziecka. Jeżeli odczuwa Pani niepokoj sugeruję udać się do psychiatry dzieci i młodzieży, który będzie w stanie przeprowadzić ocenę funkcjonowania syna i bardziej wiarygodnie odnieść się do ewentualnych trudności rozwojowych.

Witam. Proszę udać się na diagnostykę dziecka. Proponuję również kontakt z organizacjami zajmującymi się pracą z dziećmi autystycznymi- można również nawiązać kontakt mailowy/ telefoniczny. Specjaliści w tej dziedzinie znają się i będą mogli kogoś polecić w Państwa otoczeniu. W Zielonej Górze działa stowarzyszenie Dalej Razem-
Pozdrawiam

Dzień dobry.Potrzebna jest dziecku pomoc specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej.Jakich, określi badanie w kierunku diagnozy funkcjonalnej.Nie jest to badanie jednorazowe. Zachęcam, żeby nie zwlekać. Powodzenia.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Nie wydaje mi się aby to co Pani pisze o swoim dziecku wskazywało na autyzm. Jednak stawianie diagnoz czy jednoznacznych opinii w oparciu o list byłoby nadużyciem i czymś nie poważnym. Ponieważ ma Pani wątpliwości co do prawidłowości rozwoju dziecka najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do psychologa by ocenił poziom funkcjonowania dziecka Można też o to poprosić pedagoga w przedszkolu. Wtedy wszelkie wątpliwości się rozwieją.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac