Czy mój tata zacznie mówić po operacji?

Mój tata trafił do szpitala z zaburzeniem mowy, nie łączył sylab nie formułował zdań ani słów. TK pokazało krwiaka pourazowego po przyjęciu do szpitala zdolność mowy powróciła, nie miał żadnego problemu z wysławianiem się ani poruszaniem. Lekarze podawali leki na upłynnienie krwiaka aby mogli go usunąć przez nawiercenie dwóch otworów w głowie. Tak też się stało i po 10 dniach pobytu w szpitalu przystąpili do operacji, która się udała. Obraz tk po operacji również jest w porządku. Niestety tata przestał mówić, pozostałe ruchowe czynności wykonuje bez problemu dziś minęła pierwsza doba po operacji. Godzine po operacji jak byłyśmy się przywitać tata z nami rozmawiał jednak na drugi dzień już nie. Rozumie co się do niego mówi, uśmiecha się, kiwa głową na tak lub nie jednak nie jest w stanie wydobyć z siebie słowa, jak próbował wyszło zupełnie niezrozumiałe słowo. Zdenerwowało go to bo bardzo chciał coś powiedzieć. Czy to minie? Czy ta zmiana będzie się cofać a ja niepotrzebnie się martwię bo minęło zbyt mało czasu od operacji? Proszę o informację jak to wygląda po takich operacjach u innych pacjentów.

Po uszkodzeniach mózgu, związanych np. z udarem lub tak jak w przypadku pani taty operacji mózgu mogą występować problemy z mową - afazja. Tempo wychodzenia z afazji jest bardzo indywidualne. Zależy od wielkości, miejsca i charakteru uszkodzenia mózgu, kondycji fizycznej i psychicznej chorego,a także takich czynników jak osobowość, inteligencja, zdolność do uczenia się, odporność na stres.

W pierwszym okresie po uszkodzeniu,który może trwać około 3 miesięcy, proces ozdrowienia może być tak szybki. Z biegiem czasu poprawa jest coraz wolniejsza. Rehabilitacja może potrwać nawet kilka lat. Niestety, bardzo wielu chorych nie powraca do stanu sprzed choroby czy wypadku.

Terapię mowy, którą prowadzi neuropsycholog lub neurologopeda, można rozpocząć wtedy, gdy ustąpią ostre objawy choroby, która wywołała afazję. Należy wtedy podczas diagnozy ustalić jaki to typ afazji i dopasować ćwiczenia do pacjenta. Pierwsze zajęcia trwają kilka minut, a potem wydłużają się stopniowo do 45 minut przy częstotliwości 3-5 razy w tygodniu. Terapia logopedyczna jest dostosowana do stanu chorego i jego możliwości, zarówno fizycznych jak i psychicznych.