Czy mój wzrost jest proporcjonalny do wagi?

Jestem 14-nastoletnią dziewczyną, mam 155cm, 50kg wagi, raz w tygodniu chodzę na 3-h zajęcia taneczne, gdyż należę do formacji tanecznej, 2 razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne mam wf w szkole. Od jakiś 2 lat nic nie urosłam, a u mnie w rodzinie wszyscy są raczej wysocy mama ma 170cm wzrostu tata 172cm, babci 165cm, dziadek 184cm, babcia-160cm, dziadek-168cm.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Twój wzrost jak i masa ciała znajdują się w normie wieku, biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich. Według wskaźnika BMI waga jest prawidłowa czyli proporcjonalna do wzrostu.
Różnica wzrostu w stosunku do rodziców i dziadków może jeszcze ulec zmniejszeniu, a więc nie należy wstępnie się martwić. Wzrost jest cechą dziedziczną w dużym stopniu jednakże cecha ta może obejmować geny nie tylko rodziców, ale również dziadków i pradziadków.

Wszystkie parametry są prawidłowe i nie ma powodów do obaw.