Czy mój ząb jest zagrożony obumarciem?

Około tygodnia temu uderzylem sie w zab-jedynka gorna. Stomatolog zrobil RTG- nic nie wyszlo, teoretycznie wszystko w porzadku. Zab boli przy dotyku i rusza sie, w prawdzie bardzo delikatnie, mniej niz 1mm, ale reszta zebow sztywna i ani drgnie.Lekarz powiedział, ze zab jest zwichniety. Moje pytanie: czy zab z czasem przestanie sie ruszac? Czy jesli nie ma zlamania ani pekniecia to zab nie jest zagrozony obumarciem? Czy wykonam u pana w gabinecie, w Poznaniu, badanie RTG z diagnostyką?

Witam serdecznie,
Zęby najczęściej mają w pewnym zakresie swoją naturalną ruchomość. Po urazie ważne jest to, żeby zęba nie podrażniać, czyli m.in. go nie ruszać.
Po ok. 2 tygodniach od urazu lub jeśli coś zacznie wcześniej szczególnie niepokoić, należy udać się na wizytę kontrolną wraz z RTG.
Jeśli lekarz przy ruchomości tego zęba nie zalecił szynowania, to ząb jeśli nie będzie ciągle podrażniany (np. poruszany) to z czasem się ponownie umocuje i nie będzie się ruszał.
Pomimo braku złamania lub pęknięcia, wciąż jest ryzyko obumarcia zęba. Dlatego bardzo ważne są kontrole stanu tego zęba.

Najlepiej zęba nie ruszać, by nie pogłębić jego ruchomości i nie uszkodzić korzenia. Czasem wymagane jest też szynowanie, czyli unieruchomienie zęba np. za pomocą miękkiego drutu i kompozytu stomatologicznego. Przy Pańskim stopniu ruchomości tylko lekarz może ocenić, czy jest to wymagane. Generalnie ząb po urazie ma to do siebie, że ewentualne konsekwencje mogą być odroczone w czasie. Dlatego najlepiej kontrolować sytuację robiąc co kilka tygodni, potem miesięcy RTG, dla pewności. Za ruchomość zęba mogła by odpowiadać m.in. resorpcja zewnętrzna, jednak wtedy byłoby to widoczne przy badaniu radiologicznym. Proszę obserwować objawy, ale póki co nie wygląda, aby ząb miał obumrzeć.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry