Czy mój zły nastrój jest tylko przejściowy?

Od trzech miesięcy znowu biorę leki na depresję, dokładniej Doxepin 45 mg na dobe przez dwa dni nie brałam leków, a wczoraj piłem dużo alkoholu. Obudziłem się dziś z niechęcią do wszystkiego, nie mogę powstrzymać się od łez. Czy mój stan jest przejściowy?

Dzień dobry,
Leki tego typu wpływają na neuroprzekaźnictwo w mózgu zmieniając jego biochemię. Nagłe ich odstawienie to szok dla mózgu oraz zaburzenie poziomu neuroprzekaźników ważnych dla naszego zdrowia psychicznego. Nie wolno leków odstawić nagle na własną rękę bez wiedzy i zgody lekarza. Psychiatra stopniowo schodzi z dawki, bo wie jak niebezpieczne jest nagłe odstawienie i tylko on jako lekarz posiada wiedzę o sposobie dawkowania. Leki te to nie są cukierki i branie ich niezgodnie z zaleceniami może skutkować gwałtownym pogorszeniem w niektórych przypadkach prowadząc nawet do myśli lub prób samobójczych (często w informacjach o działaniach niepożądanych w ulotce). Dodatkowo alkohol jeszcze bardziej komplikuje wszystko i wpływa na działanie leków w organizmie np. wzmagając je. Lekarz z pewnością informował o tym Panią, że leków nie łączymy z alkoholem. Doradzam powrót do zaleconej dawki a w razie gdyby pogorszenie się utrzymywało zalecam kontakt z lekarzem prowadzącym. Zastanawia mnie to, czy pytanie o to czy to stan przejściowy odnosi się ogólnie do nawrotu depresji czy też do tego kilkudniowego pogorszenia. Jeśli chodzi o nawrót depresji to posiadam za mało informacji by móc wypowiedzieć się na ten temat. Mam nadzieję, że Pani stan ulegnie poprawie tylko proszę odstawić alkohol i stosować się do zaleceń lekarza. Polecam również jako równoległą metodę leczenia psychoterapię.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/