Czy moja ciąża lub życie jest zagrożone?

Jestem w 10 tygodniu ciąży. Od 3 tygodni odczuwam poważne nudności, wymioty, ból w dolnej części podbrzusza, lekkie bóle głowy oraz ból pleców. Czuję się tak przez cały dzień i noc, często nie mogę spać, bo nie pozwala mi na to ból. Poza tym jestem bardzo słaba, nie potrafię ustać kilku minut na nogach, bo czuję, że zemdleję.

Cały czas mam wrażenie, że zaraz zwymiotuję. Mało jem i piję. W pierwszym tygodniu objawów straciłam 3 kilogramy. Teraz trochę więcej jem i aż tak często nie zwracam, to nabrałam jednego kilograma, ale dalej piję może 1 litr na dzień, za to często korzystam z ubikacji. Byłam u lekarza, test moczu i krwi nic nie wykazały. USG wykluczyło ciążę pozamaciczną.

Nie wiem, co mam robić, psychicznie nie mogę już wytrzymać. Myślałam nawet o aborcji. Mieszkam w Anglii. Polityka obecnego rządu koncentruje się obcinaniu kosztów, gdzie tylko możliwe, a to dotyka najczęściej cudzoziemców. Boję się, że jestem ofiarą tej polityki. Oprócz badania moczu, krwi, wydzieliny pochwowej i USG nie zrobiono żadnych innych badań. Lekarze mówią, że to normalne w pierwszym trymestrze ciąży. Ja nie znam nikogo, kto w ciąży czułby się jak ja. Moja mama przetrwała 4 ciąże tylko z lekkimi nudnościami. Moja siostra również. Mnóstwo znajomych podobnie.

Nie uważam, aby to jak się czuję było aż tak normalne. Proszę, co Pani/Pana zdaniem może powodować ból i takie ostre nudności trwające 24 h? Czy to jest naprawdę normalne? Jakim badaniom mogę/ powinnam się poddać, aby wykluczyć/znaleźć inne przyczyny mojego obecnego stanu?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wydaje mi się, że lekarz, z którym się Pani konsultowała, najprawdopodobniej ma rację. Jeśli nie cierpiała Pani przed ciążą na żadne schorzenia, tj. choroba wrzodowa, nadczynność tarczycy, choroba Addisona, to nie ma wątpliwości, że obecne objawy związane są z samą ciążą

Czasem kobiety ciężko znoszą pierwszy trymestr, cierpią na nasilone nudności i wymioty, chudną. Dziecko nie jest zagrożone. Jest jednak bardzo , bardzo istotne, aby dużo Pani piła (nawet na siłę, małymi porcjami) i starała się jeść, tak aby nie stracić już więcej na wadze.

Polecam niegazowaną wodę i soki owocowe. Z pewnością nie musi Pani myśleć o rozwiązaniu tak drastycznym, jak aborcja! Pani objawy bezwzględnie miną (ewentualnie najpierw złagodnieją) w ciągu najbliższych tygodni, ponieważ kończy Pani niedługo pierwszy trymestr. Z tego co zrozumiałam, już teraz jest nieco lepiej. W przypadku nudności w ciąży, pomocne może być spożywanie posiłków częściej, a mniejszych.

Warto też zjeść coś rano jeszcze przed wstaniem z łóżka. Gdyby wymioty i silne nudności, połączone z dalszą utratą masy ciała, utrzymywały się po 12 tygodniu ciąży, proszę ponownie porozmawiać z lekarzem. Wskazane będzie powtórzenie badań krwi i ewentualnie nawet hospitalizacja i podawanie leków przeciwwymiotnych. Powinna Pani się również oszczędzać, ze względu na osłabienie (wskazane zwolnienie z pracy!), trochę spacerować na świeżym powietrzu. Ból w podbrzuszu, niezbyt silny, skurczowy, podobny do tego podczas miesiączki, jest związany z powiększeniem i przekrwieniem ciężarnej macicy. Ten objaw również z czasem mija. Pozdrawiam serdecznie!