Czy moja ciąża ma jakieś szanse? Błagam

Witam serdecznie.
Ostatnią miesiączkę miałam 7 listopada, przyszła 3 dni wcześniej niż zawsze, bo zawsze jest 10 każdego miesiąca. Dziś 30 grudnia byłam na usg, lekarz stwierdził, że pęcherzyk jest większy niż tydzień temu. Powiedział, że konieczne jest usg dopochwowe, by stwierdzić czy bije serce, nic nie stwierdził, powiedział, że wokół pęcherzyka powinno być coś w rodzaju kolejnych pęcherzyków, których nie ma. Ma teraz kolejne usg na 4 dni, 3 stycznia.
Mówił już o poronieniu. Błagam powiedzcie mi czy lekarz może się mylić? Czy są jakieś szanse? A może jest jeszcze za wcześnie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lekarz najprawdopodobniej poszukiwał w pęcherzyku ciążowym pęcherzyka żółtkowego, struktury, która prawidłowo pojawia się ok. 2,5 tygodnia po zapłodnienia (czyli gdy ciąża ma 4,5 tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy cyklach 28-dniowych). Zarodek i czynność jego serca widoczne są pod koniec 5. tygodnia ciąży, nie jest to jednak ścisła reguła, tym bardziej u kobiet, które nie miesiączkują regularnie (trudno wtedy odgadnąć, kiedy w danym cyklu wystąpiła owulacja i zapłodnienie).

Bardzo często we wczesnej ciąży występują różnego rodzaju wątpliwości co do prawidłowości obrazu USG, w takich przypadkach pozostaje wykonać badanie kontrolne za kilka dni i ewentualnie skontrolować poziom betaHCG dwukrotnie, w odstępie dwóch dni (jest to badanie pomocnicze, ale nigdy niezastępujące USG; przyrost poziomu betaHCG co najmniej dwukrotny pozwala mieć nadzieję na to, że ciąża rozwija się prawidłowo).

Również w Pani przypadku nic jeszcze nie jest przesądzone. Ponowne, przezpochwowe badanie USG powinno już być rozstrzygające, miejmy nadzieję, że wszystko będzie w porządku.

Pozdrawiam serdecznie!