Czy moja ciąża prowadzona jest prawidłowo?

Witam! Podczas badania USG w 12. tc pani doktor stwierdziła, że kosmówka zachodzi na ujście wewnętrzne szyjki macicy (w 8. t. 3 d. podczas badania USG wszystko było w porządku). Lekarz pytał się o to czy współżyję z mężem i zalecił, w przypadku krwawienia, natychmiastowy kontakt. Od tej pory nie współżyjemy, a ja staram się nie "przeciążać", mimo tego, iż lekarz nie dał mi tego typu żadnych zaleceń. Do tej pory nie pojawiły się żadne krwawienia (14 t.c.). Jakie jest prawdopodobieństwo, że nie będę miała problemów z łożyskiem i donoszeniem dziecka? Dużo na ten temat czytałam i bardzo się denerwuję.

Drugim problemem jest fakt, iż mam grupę krwi A-, a mąż A+, jest to nasze pierwsze dziecko. Ok. 7. t.c. miałam badania i nie wykryto żadnych przeciwciał. Co jaki czas powinno się przeprowadzać badanie krwi w kierunku przeciwciał? W 8. t.c. lekarz wiedział już o konflikcie a nie zalecił dalszych badań, tak samo było w 12. t.c. - wizytę mam w przyszłym tyg. ok.15 - 16 t.c. Czy teraz powinien już zalecić takie badanie? Jak często powinno być ono wykonywane w moim przypadku? Jak często powinno być wykonywane badanie USG? Zastanawiam się nad zmianą lekarza prowadzącego - wydaje mi się on niekompetentny, mimo tego, że korzystam prywatnie z jego usług.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź!

Witam!

Przed 20. tygodniem ciąży zachodzenie kosmówki na wewnętrzne ujście szyjki macicy rozpoznaje się w około 2-4% ciąż. Nie oznacza to jednak, że sytuacja ta będzie się nadal utrzymywać, powodując przodowanie łożyska i kmplikacje, których się Pani obawia. W drugiej połowie ciąży łożysko przodujące występuje już tylko w 0,5-1% przypadków. Także są spore szanse, że w czasie rozwoju ciąży łożysko oddali się od ujścia szyjki macicy.

Lekarz prawidłowo poinformował Panią o konieczności zgłaszania epizodów krwawień. Jednak w przypadku łożyska przodującego przeważnie pojawiaja się one od 34. tygodnia ciąży, ale zdarza się, że występują znacznie wcześniej. Krwawienie takie może być groźne dla Pani i płodu, dlatego należy od razu skontaktować się z lekarzem. Na razie wystarczą kontrolne badania USG w stndardowych terminach (18-22 t.c. oraz 28-32 t.c.).

Co do konfliktu serologicznego - na razie u Pani nie występuje. Konflikt serologiczny to sytuacja, w której organizm matki wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko krwinkom czerwonym płodu, najczęściej gdy matka ma grupę Rh- a ojciec Rh+. Aby wystąpił konflikt serologiczny, płód musi mieć grupę krwi Rh+ (nie wiadomo jakie Rh ma Pani dziecko).

Przeciwciała powstają dopiero po kontakcie krwi matki z krwią płodu. Do takiego kontaktu przeważnie dochodzi dopiero podczas porodu. Dlatego ryzyko wystąpienia konflktu serologicznego w pierwszej ciąży jest bardzo małe. Czasami zdarza się jednak, że jeszcze przed poczęciem we krwi matki znajduja się wrogie przeciwciała (np. po przetoczeniach krwi w przeszłości).

Jeżeli istnieje ryzyko wystapienia konfliktu serologicznego (matka Rh-, ojciec Rh+), należy kontrolować poziom przeciwciał we krwi kobiety. Jeżeli w pierwszym badaniu nie wykryto przeciwciał, kolejne oznaczenia wykonuje się 1 raz na trymestr oraz raz na miesiąc przed porodem (czyli jeszcze 3 oznaczenia w Pani przypadku). Brak przeciwciał oznacza, że nie wystąpił konflikt serologiczny. Prawdopodobnie tym razem lekarz zleci badanie. W Pani przypadku nie ma również wskazań do częstszych badań USG. Jeżeli nie wystąpią żadne niepokojące objawy, USG należy wykonać jeszcze 2 ray: między 18. a 22. tygodniem ciąży oraz między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Myślę, że powinna Pani zaufać swojemu lekarzowi - jak do tej pory postępuje zgodnie ze wszystkimi najnowszymi wytycznymi i prawidłowo prowadzi ciążę.