Czy moja ciąża przebiega prawidłowo?

Witam, mam pytanie dotyczące prawidłowości przebiegu ciąży. Obecnie jest to mój 12 tydzień 2 dzień. od początku lutego mam problemy z plamieniami i krwawieniami. 1 lutego trafiłam do szpitala z niewielkim plamieniem - leżałam 4 dni - plamienie ustało. Następnie trafiłam znów do szpitala 20 lutego - tym razem z krwawieniem - leżałam 8 dni. Z niewielkim plamieniem wypuszczono mnie do domu. Następnego dnia po wyjściu ze szpitala, trafiłam do innego z dużym krwotokiem - diagnoza - krwiak podkosmówkowy o wym. 14x6 mm. Leżałam 2 tygodnie. Wypuszczono mnie do domu 09.03.2012. Wcześniej, bo 05.03 zrobiono mi w szpitalu USG kontrolne - z dzieckiem wszystko było w porządku. Oto wynik USG: ciąża, żywa, CRL 40 mm, FHR - 167/min. Trofoblast - dolny biegun nad ujściem wew. szyjki, poniżej pasmo bezechowe - wynaczyniona krew? Kanał szyjki zamknięty, w kanale szyjki pasmo bezechowe. Lekarz nie określił tego jako krwiaka i nie podał w ogóle wymiarów.

Nie mam plamień ani krwawień. Wczoraj - 13.03 miałam USG genetyczne. Wynik: krwiak pozakosmówkowy 40x18 mm, umiejscowiony pod jajem płodowym (nie ma bezpośredniego kontaktu z miejscem gdzie tworzy się łożysko - tak powiedział lekarz). CRL 55 mm, FHR 167/min. budowa mózgoczaszki prawidłowa, NT 1,2 mm, kość nosowa obecna, ciągłość kręgosłupa zachowana. Dziecko brykało sobie troszkę. Niepokoi mnie ten krwiak. Jest dość duży. Czy to możliwe, że wytworzył się w ciągu tygodnia? Dodam, że po wyjściu ze szpitala głównie leżałam, wstawałam tylko do toalety i coś zjeść. Nie plamię i nie krwawię. Nic mnie nie boli. Czasami tylko mam uczucie pełności w brzuchu, ale takie bezbolesne. Co robić? Lekarz kazał leżeć, leżeć i jeszcze raz leżeć. Leki na podtrzymanie Duphaston 2x2 i nospa forte 3x1. Czy ten krwiak może się zmniejszyć? I dlaczego ciągle się tworzy na nowo? Czy jeśli nie mam krwawień mogę chodzić po domu lub wyjść gdzieś?

Witam serdecznie!

Podane wymiary dziecka są typowe dla wieku ciąży, a zatem maluszek rozwija się prawidłowo. Nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie dotyczące przyczyn powstawania krwiaków. Ze względu na brak informacji na temat ewentualnych urazów, takowe wykluczam. Nie pisze Pani również nic na temat swoich ewentualnych chorób podstawowych, dotychczasowej historii położniczej ani obciążenia rodzinnego. Krwiaki są stosunkowo częstą patologią w pierwszych tygodniach ciąży, niestety mogące mieć różną etiologię. W większości przypadków nie powinny być powodom do zmartwień. Z Pani opisu wynika, iż lokalizacja krwiaka jest dobrze rokująca (nie przeszkadza dziecku w prawidłowym rozwoju). U części pacjentek krwiaki z tej lokalizacji ulegają samoistnemu wchłonięciu. Podstawą leczenia są jednak leki rozkurczowe oraz spokój pacjentki. Konieczne jest również ograniczenie aktywności fizycznej do absolutnego minimum. Ze względu na brak krwawień nie ma bezwzględnego wskazanie do reżimu łóżkowego, ale konieczne jest jak najczęstsze przebywanie w pozycji leżącej (mniejszy nacisk macicy przyspieszy wchłanianie krwiaka). Myślę, że przez kilka tygodni powinna Pani zrezygnować ze spacerów na rzecz książki czy krótkiej drzemki.

Pozdrawiam