Czy moja córeczka rozwija się prawidłowo?

Mam dwie córeczki, starsza ma 9 lat, a młodsza 11 miesięcy i jak pamiętam starsza córka w wieku 11 miesięcy już siadała sama, przesypiała całe noce. Moja 11 miesięczna córeczka niestety nie usiądzie sama, tylko trzeba ją posadzić to sobie siedzi. Kręci się w kółko, sięga sobie zabawki nawet jeżeli uciekną jej daleko, ale jeżeli się przewróci na brzuszek, to się nie podniesie, trzeba ją posadzić. Zaznaczę, że nie raczkuje tylko chodzi w chodziku i nie potrafi sama wstać np. trzymając się łóżka. W nocy budzi się i trzeba jej podać mleko, bo niestety ona w nocy herbatki nie chce. Potrafi nawet co 1 godzinę się budzić, popije mleczka, pokręci się i nieraz zaśnie od razu. Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ jak czytam wypowiedzi, że w tym wieku to dzieci już chodzą to jestem przerażona, że jej coś jest.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Zachęcam przede wszystkim do nie porównywania rozwoju córeczek ponieważ każde dziecko pomimo pewnych stałych etapów rozwojowych rozwija się indywidualnie:) Niepokoi mnie jednak trudności dziecka do samodzielnego siadania i ogólne trudności ruchowe.

Proszę przede wszystkim wyrzucić chodzik;) ponieważ nie ma żadnych wskazań do stymulowania prawidłowego rozwoju. Ponadto proszę układać maluszka na brzuchu i mobilizować do kulania się, pełzania i raczkowania.

Proszę systematycznie np. po kąpieli wieczornej robić córeczce masażyki całego ciała :) Warto również porozmawiać z rehabilitantem, który opracuje zestaw zabaw i ćwiczeń rehabilitacyjnych, ułatwiających rozwój sprawności motorycznej:)

Pozdrawiam