Czy moja mama będzie chodzić?

Moja mama w sierpniu 2008 przeszła operację usunięcia guza w odc. piersiowym th10-th11, do tej pory jednak nie potrafi chodzić, ma jednak wyczuwalne, słabe ruchy przywiedzenia i wyprostu w nogach, przed operacją nikt nie informował nas o możliwych komplikacjach. Choć mama ma już 67 lat, jest kobietą zapartą, od tygodnia przychodzi prywatnie rehabilitant, który widzi szanse, aby mama mogła się poruszać. Dotychczas była w trzech ośrodkach rehabilitacyjnych, jednak bez większych rezultatów. Czy wobec tego rehabilitacja przyniesie jakiś efekt (PNF, neuromobilizacja)? Oto opis z rezonansu z marca 2010: Badanie MR piersiowego odcinka kręgosłupa wykonano w sekwencji SE/T1, T2 w płaszczyznach strzałkowych, SE/T1 w płaszczyznach poprzecznych, a także po dożylnym podaniu kontrastu w sekwencji SE/T1 w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Grubość warstw 3 mm. Dane ze skierowania: Stan po operacji guza kanału kręgowego. Na wysokości nieco powyżej tarczy międzykręgowej Th10-Th11 w obrębie rdzenia kręgowego widoczny obszar średnicy około 2 mm, o sygnałach charakterystycznych dla płynu. Rdzeń kręgowy na długości około 6 mm, powyżej i poniżej opisywanej zmiany wykazuje obecność pasmowatych obszarów o podwyższonym sygnale w sekwencji T2, jak w przypadku obecności gliozy (najpewniej zmiany pozabiegowe). W opisywanym odcinku rdzeń o nieco nierównych obrysach, nieznacznie ścieńczałe - najpewniej zmiany pozabiegowe. Po dożylnym podaniu kontrastu nie stwierdza się w tej okolicy obecności patologicznego wzmocnienia intensywności sygnałów w obrębie uwidocznionych struktur - brak ewidentnych cech pozostałości lub wznowy guza. Pozostały rdzeń kręgowy uwidoczniony w badaniu prawidłowy. Brak częściowego tylnego odgraniczenia kostnego kanału kręgowego na poziomie Th9, Th10 i Th11 - zmiany pozabiegowe. W obrębie tkanek przykręgosłupowych tylnych na tym poziomie również widoczne są zmiany pozabiegowe, ulegające niejednorodnemu wzmocnieniu po dożylnym podaniu kontrastu. Kanał kręgowy w pozostałym odcinku piersiowym prawidłowej szerokości w wymiarze strzałkowym. Tarcze międzykręgowe bez patologicznych sygnałów. Drobne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie trzonów kręgów piersiowych. Wnioski: Wnioski zawarte w opisie badania. Bardzo proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Wyników nie można trafnie zinterpretować bez zebrania dokładnego wywiadu i zbadania pacjenta, co nie jest możliwe w ramach porady internetowej. Skonsultuj wyniki badań swojej mamy z lekarzem prowadzącym, który znając historię jej choroby, będzie mógł właściwie ocenić stan zdrowia.