Czy moja najlepsza przyjaciółka ma depresję?

Mam bardzo dobrą przyjaciółkę, przyjaźnimy się od siedmiu lat. Nie ma rzeczy, której bym o niej nie wiedziała. Niestety, ostatnio dzieje się z nią coś dziwnego. Cały czas jest przygnębiona, ma straszne huśtawki nastrojów, nic jej się nie chce, a za swój zły nastrój najczęściej obwinia rodzinę czy mnie. Wiele razy zwierzała mi się z tego, że nie chce jej się żyć, że żałuje, że się urodziła, że rodzice ją wkurzają, nikt jej nie rozumie i nikt jej nie akceptuje, a ja nie staram się jej pomóc, że nie zachowuję się poważnie, gdy ona tego oczekuje. Nie potrafię z nią już rozmawiać. Wszystko co powiem czy zrobię, jest dla niej złe, przyprawia ją to o załamanie, często po naszym spotkaniu wychodzi i siedzi w samotności. Gdy się spotykamy, ona często się gdzieś kładzie i leży załamana, smutna. Nie wiem co jej jest. Czy ona ma depresję? Bardzo proszę o pomoc, nie wiem co mam zrobić!

Witam!
Stan psychiczny Pani przyjaciółki jest niepokojący i może być wynikiem rozwoju zaburzeń nastroju. W takiej sytuacji warto zachęcać przyjaciółkę do kontaktu ze specjalistą - psychiatrą lub psychologiem. Jeśli jej problem to depresja, niewiele będzie Pani mogła sama zdziałać.
Bardzo dobrze, że mimo zachowania przyjaciółki, ona nadal może na Panią liczyć. Wsparcie bliskich osób oraz ich pomoc daje szansę na szybszy i łatwiejszy powrót do zdrowia. Może Pani polecić przyjaciółce korzystanie z telefonu zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym (116 123) lub antydepresyjny telefon zaufania (22 654 40 41).

Pozdrawiam