Czy moja reakcja na zachowanie teściowej był słuszna?

Mam problem w małżeństwie. Ja pochodzę z rodziny z problemem alkoholowym, moja mama piła gdy byłam dzieckiem przez około 10 lat. Od około 15 lat nie pije jednak w ogóle, jestem z nej dumna że miała w sobie tyle sił żeby wyjść z nałogu. Mój mąż pije alkohol 4-5 razy w tygodniu (głównie piwo, jakieś drinki, wino) a kiedy jedzie do swoich rodziców z ojcem wypijają po pół litra wódki na osobę. Czasami dochodzi do kłótni między nimi, gdy już za dużo wypiją. Dodam że raz na trzy tygodnie jesteśmy u jego rodziców i zawsze jest litr albo więcej wódki. Poza tym teściowa za każdym naszym przyjazdem podarowuje mojemu męzowi 0,5- 1 litr bimbru. Na wszystkie moje prośby by mu nie dawała alkoholu bo to psuje moje i męża relacje w związku reaguje ciszą, albo broni syna, nigdy mnie. No i oczywiście ignoruje moje prośby. Ostanio właśnie w święta była taka ostra wymiana zdań między mną i mamą męża na temat tych koniecznych według niej podarków, i postanowiłam że jeżeli teściowie nie reagują na moje prośby to ja nie będę uczestniczyła w ich alkoholowych spotkaniach, oszczędze sobie nerwów i smutków. Czy właściwie zareagowałam? czy może przesadzam?Powinnam zrozumieć matkę że tak kocha swego syna że wódeczki mu nie poskąpi?

Szanowna Pani,

z Pani opisu wynika, że mąż regularnie pije alkohol, raczej w dużych ilościach, prawdopodobnie teściowa nie rozumie problemu, w związku z tym, nie rozumie Pani zachowania. Dobrze, że Pani odważyła się na szczerą rozmowę z mamą męża, a tym samym zadbała Pani o siebie - o swoje potrzeby, związane z przeżywaniem emocji; strachu, niepokoju, smutku, w takich sytuacjach, zachęcam do konsekwencji w działaniu, ma Pani prawo nie uczestniczyć w takich spotkaniach alkoholowych, możliwe, że Pani teściowa nie widzi problemu, nie zdaje sobie sprawy, z tego, że niszczy synowi zdrowie i życie.
Z wyrazami szacunku,
Bożena Waluś
tel. 696 450 393
e-mail: psychologbw@gmail.com