Czy moja siostra chce popełnić samobójstwo?

Co robić moją siostra chce popełnić samobójstwo,? Na ona na ona Martyna i jest przy tuszy próbowała wiele diet ale nie było rezultatów. Az wkońcu znalazła tą która jak pomogła i chudnie ale jak ćwiczy to jej brat mówi ,,Po co Ci to i tak nie schudniesz nie będziesz miała żadnych chłopaków". Chce jak pomóc mówi że ucieknie albo połknie mnóstwo tabletek i wkońcu nikt jak nie będzie obrażał i wtedy osoby zobaczą jak ona to przeżywała. Pewnego wieczoru rozmawialiśmy na tam temat i ona sie rozpłakała i powiedziała że my myślimy że ona jest twarda a tak naprawdę nie. Ja kiedys miałam myśli samobójczą ale zrezygnowałam z niej bo życie jest za piękne aby umierać. Kiedys powiedzialam jej że ja chciałam nawet już trzymałam w ręku źyletke ale nie nie mogłam to by było bolesne. Wytłumaczylam Martynie że ona chce się zabić przez brata co ma 10 lat a jak bedo się czuli rodzice jak babcia i reszta rodziny. Ona mówi że ją to nie pochodzi i że życie nie ma sensu. I od tego wieczoru cały czas obserwuję ją aby ona tego nie zrobiła. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,
Bardzo dobrze, że dostrzegła Pani problem i go nie bagatelizuje oraz wspiera siostrę. Zastanawiam się ile Pani siostra ma lat? Z pewnością należy o problemie poinformować rodziców. Warto żeby zabrali dziewczynę na konsultację z psychologiem psychoterapeutą, gdyż pomocne może okazać się krótkoterminowe wsparcie lub psychoterapia. Młodszy brat również powinien zostać przez nich pouczony, że nie może sprawiać przykrości siostrze. Niestety nie jestem wstanie odpowiedzieć na pytanie, czy Pani siostra chce popełnić samobójstwo. Po pierwsze nigdy z nią nie rozmawiałam i posiadam za mało informacji. Po drugie nie zawsze jest to łatwe do przewidzenia. Młodzież z problemami psychicznymi często grozi tym, że zrobi sobie krzywdę po to by dać sygnał otoczeniu, że wymaga pomocy i ma problem. Nie zawsze jednak jest to reguła, gdyż dzieci i młodzież też podejmują próby samobójcze. Zdarza się, że z góry chcą zaplanować tak próbę by się nie powiodła a z racji wieku i małej wiedzy wbrew ich zamiarom próba kończy się śmiercią. Nie rzadko zdarza się, że ktoś po kim można spodziewać się targnięcia na własne życie nie podejmuje ani jednej próby, natomiast osoba u której szacujemy niskie prawdopodobieństwo samobójstwa popełnia je np. pod wpływem impulsu. Niestety tu każdy przypadek jest inny. Mam nadzieję, że wspólnie z rodzicami wypracuje Pani plan działania i zorganizuje pomoc siostrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/