Czy moja siostra jest chora psychicznie?

Witam! Piszę, ponieważ bardzo martwię się o moja starsza siostrę, ma 40 lat. Ostatnimi czasy wymyśla nieprawdopodobne historie, które opowiada z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym. Przykłady, że została zgwałcona przez wujka (brata mamy), że była molestowana przez swojego ojca (mamy rożnych ojców). Z początku razem z mamą w to wierzyłyśmy i starałyśmy się jej pomoc. Nalegałyśmy nawet na wizytę u psychologa. Jednak ostatnio zadzwoniła (siostra mieszka za granica z mężem i dwójka dzieci) i opowiedziała historie pewniej dziewczyny z naszej miejscowości. Że były obydwie na spacerze i moja siostra była świadkiem jak jej tą koleżankę zgwałcono, zakopano i zabito. Że przez tyle lat milczała, ale już dłużej nie może, potrafi nawet wskazać miejsce gdzie została zakopana... To sprawiło, że zaczęłam się o nią poważnie martwic ponieważ koleżankę rzeczywiście zgwałcono ale nie wiadomo kto, a dziewczyna żyje i została zakonnica. Siostra jednak nie chce w to wierzyć wręcz się kłóci, że to nie może być ona... I mówi to z takim przekonaniem, że człowiekowi przechodzą ciarki po plecach. Dodatkowo o wszystko obwinia moją mamę, że nigdy nic nie zauważyła jak ona cierpiała itp. Proszę o pomoc i określenie mi czy to objawy depresyjne czy jakieś innej choroby psychicznej.

Witam!
Stwierdzenie, co dolega Pani siostrze na podstawie opisu przez Internet nie jest możliwe. Aby móc dowiedzieć się, co jej dolega należy siostrę skonsultować (na bezpośredniej wizycie) z lekarzem psychiatrą. Dzięki temu będzie można stwierdzić, co dzieje się z Pani siostrą oraz w jaki sposób jej pomóc, np. czy wymaga odpowiedniej opieki, leczenia farmakologicznego lub terapii.
Dobrze byłoby porozmawiać z siostrą na ten temat i zaproponować jej swoje wsparcie oraz pomoc.

Pozdrawiam