Czy moja wada serca jest groźna?

Witam. Jestem kobietą, mam 31 lat. Pół roku temu, podczas badania USG serca wykryto u mnie wypadanie płatka z zastawki mitralnej. Opis badania: zastawka mitralna - płatek przedni nieco wpuklony w kierunku lewego przedsionka, pogrubiały na ok. 4 mm, napływ mitralny dwufazowy, E/A = 1, fala zwrotna do LA Ist. Przedsionek lewy niepowiększony, 30 mm. Zastawka aortalna, pierścień - 17 mm, opuszka - 31 mm, separacja płatków prawidłowa - 19 mm; komora prawa niepowiększona - 25 mm. Badanie EKG mam w porządku, również badanie Holterem wyszło OK. Czasami odczuwam dziwny ucisk w okolicy serca, mam płytki oddech, a najgorsze jest to uczucie jakby "poruszenia" się serca. Ogarnia mnie wtedy uczucie osłabienia, strasznego strachu, ziewam raz za razem i nie mogę normalnie funkcjonować, tylko cały czas o tym myślę! To uczucie poruszenia serca zdarzało mi się wcześniej, ale bardzo rzadko - raz na kilka miesięcy, ale od kiedy dowiedziałam się, że mam wadę serca, to zdarza mi się to co drugi dzień. Wiem, że badania mam OK, ale i tak boję się strasznie o swoje życie! Nic mnie nie cieszy - wszystko kręci się wokół mojej choroby. Czy ta wada jest naprawdę groźna? Piję Aspargin 2 x dziennie. Dodam jeszcze, że urodziłam dziecko 3 lata temu z wadą serca HLHS - czy moja wada mogła być przyczyną urodzenia chorego dziecka? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź!

Witam serdecznie.

Z opisu badania echokardiograficznego wykonanego u Pani wynika, że platek zastawki mitralnej ma jedynie tendencję do wpuklania się, a nie wypadania. Jednocześnie nie wiąże się z to z poważną patologią - wymiary serca są prawidłowe, nie ma istotnej fali zwrotnej, która moglaby zaburzać pracę serca.

Pragnę Panią uspokoić - nie jest to absolutnie zaburzenie (bo nawet trudno to nazwać wadą serca), która może Pani zagrażać! Może Pani spokojnie żyć i funkcjonować dalej. Warto jedynie pamiętać o corocznej kontroli echokardiograficznej celem obserwacji.

Powiem szczerze, że nie sądzę aby Pani dolegliwości miały związek z sercem. Z pewnością także istnienie tendencji do wpuklania się platka zastawki nie bylo powodem wady serca u Pani dziecka. Podejrzewam jednak, ze ta cała sytuacja wpłynęła negatywnie na Pani psychikę.

Mam nadzieję, że jeżeli uwierzy Pani, że wykryta tendencja do wpuklania się płatka nie ma konsekwencji zdrowotnych, Pani problemy z sercem powinny się wyciszyć. Można także zwrócić się o pomoc do psychologa, który pomoże Pani poradzić sobie z emocjami.

Pozdrawiam serdecznie