Czy moja waga jest normalna?

Jestem kobietą, mam 17 lat, ważę 65 kg przy wzroście 164 cm. Prowadzę aktywny tryb życia, codziennie chodzę na spacer, co jakiś czas pokonuję dystans ok 4 km wracając ze szkoły. Ćwiczę na zajęciach wychowania fizycznego 2 godziny w tygodniu, dodatkowo prawie każdego wieczoru wykonuję kilka ćwiczeń gimnastycznych przez ok. pół godziny. Nigdy nie podejmowałam jakichś specjalnych prób odchudzania, nie stosowałam diet, jedynie urozmaicałam swoje cowieczorne ćwiczenia o kilka dodatkowych ćwiczeń. W mojej rodzinie nie występowała nigdy otyłość aczkolwiek moja mama i babcia mają kilkukilogramową nadwagę. Codziennie na śniadanie jem zazwyczaj 1 bułkę pszenną z masłem lub 1 kanapkę. Mój obiad składa się zazwyczaj tylko z jednego dania, talerz zupy lub mięso z ziemniakami. Nie jadam sałatek ani surówek. Czasem między posiłkami sięgam po słodycze, jogurty lub owoce. Nie jem kolacji. Śniadanie od poniedziałku do piątku jem ok. 6:30, w weekendy ok 10:30. Obiad ok 14:30, zarówno w weekendy jak i dni robocze. Piję herbatę, napoje gazowane, soki. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Czy moja waga mieści się w granicach normy czy powinnam coś zmienić w swoim stylu życia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Witam,

Twoje BMI wynosi 24.25.
Odpowiada to linii 90 centyla, od której rozpoznaje się nadwagę.
Jesteś "na skraju" prawidłowej masy ciała i nadwagi.
Postaraj się po prostu zwiększyć aktywność fizyczną i unikać kalorycznej żywności.
Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Proszę Cię, abyś skonsultowała się z lekarzem, gdyż tylko on jest w stanie dokładnie ocenić, czy Twoja masa ciała mieści się w granicy normy. To jest tylko porada internetowa i nie może być decydująca. Możliwe, że np. charakteryzuje Cię "ciężka" budowa ciała.  Niemniej należy to wyjaśnić u pediatry, gdyż tylko on wie, jak rozwijałaś się do tej pory.
Pisałaś, że jesteś aktywna. Mogło to doprowadzić do rozwoju tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tk. tłuszczowej i stanowi sporą część Twojej masy ciała.
Na masę ciała wpływa także:
* budowa ciała,
* masa kośćca,
* zawartość wody.

Także nie przejmuj się i udaj na kontrolę lekarską.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Pozdrawiam