Czy moja waga jest odpowiednia? Czy powinnam chudnąć?

Dziewczyna, mam 15 lat ważę 58 kg, a mój wzrost to 172cm. Zastanawiam się czy powinnam schudnąć?
15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twój współczynnik BMI wynosi 19,6, co oznacza, że Twoja waga jest prawidłowa i znajduje się w dolnej granicy normy. Zdecydowanie nie powinnaś się odchudzać. Masz tylko 15 lat i Twój organizm jeszcze się rozwija, a co za tym idzie potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Drastycznie obniżenie liczby kalorii i stosowanie rygorystycznej diety mogą doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Postaraj się zdrowo odżywiać. Wykluczyć z diety słodycze i tłuste potrawy. Jedz 4-5 posiłków dziennie, dobrze byłoby, aby każdy z nich zawierał odpowiednio dobrane proporcje składników pokarmowych.

Jeżeli nie jesteś zadowolona ze swego wyglądu, spróbuj poćwiczyć - podkreślone mięśnie z pewnością poprawią Twoją samoocenę. Pamiętaj jednak, że mięśnie ważą więcej - więc przy stosowaniu ćwiczeń Twoja waga może wzrosnąć przy spadku w obwodach.
pozdrawiam