Czy moja waga jest odpowiednia do mojego wzrostu i wieku?

Mam 13 lat, 152 cm wzrostu i ważę 54 kg. Uważam, że jestem za gruba, bo moje ikoleżanki, z mojego wieku, są chudsze. Co powinnam robić, żeby schudnąć i czy moja waga jest odpowiednia do mojego wzrostu i wieku ?
13 LAT ponad rok temu

Witam,

dobrze, że zauważyłaś i zainteresowałaś się sytuacją, gdyż wg wskaźnika Cole'a opracowanego, aby oceniać masę ciała dzieci oraz młodzieży, Twoja aktualna masa ciała jest za duża (mieści się w kategorii 'otyłość').

Gorąco Cię namawiam do rozmowy z rodzicami (możesz pokazać im tę poradę) i wizyty u pediatry, który powinien skierować Cię do dietetyka, tak, aby proces odchudzania przebiegał w sposób zdrowy i kontrolowany. Bardzo proszę, byś nie próbowała na własną rękę żadnych diet wyszukanych w gazetach czy internecie. Pamiętaj, że po pierwsze każdy jest inny i dieta jest sprawą indywidualną, a po drugie, nieprawidłowo przeprowadzona dieta czy głodówka w Twoim wieku mogą doprowadzić do bardzo, bardzo niekorzystnych efektów!

Do czasu wizyty u lekarza możesz wdrażać zasady przedstawione w artykule, znajdującym się tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz jak najwięcej się ruszać.

Powodzenia!

Urszula Bieniek