Czy moje BMI jest dobre i wyklucza anoreksję?

Napisałam kilka dni temu, ale jeszcze nie dostałam żadnej odpowiedzi. Dodałam zdjęcie na swoim profilu, aby mogła pani zobaczyć jak wyglądam. Ja mam wszystkie objawy, które są napisane objawami anoreksji, ale nie dopuszczam nawet myśli, że ją mam, bo to niemożliwe. Mi się wydaję, że mam jeszcze tłuszcz, za wszelką cenę chcę wrócić do swojej poprzedniej wagi 46 kg. Przez te tabletki 2 kg przytyłam, a przy tabletkach anty. nie można mieć raczej anoreksji. Liczę sobie każdą kalorię, jeśli zjem coś niezdrowego, np. chipsy, to potem ćwiczę jak szalona, bo dręczą mnie wyrzuty sumienia, jak ja mogłam je zjeść. Proszę mi napisać czy moje BMI jest dobre i wyklucza anoreksję, żebym była spokojna? Ważę 48 kg. Już nie 46 :( a wzrostu mam tak z 162 cm. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. :*

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pani aktualne BMI ma wartość 18.6 kg/m2. Wynik ten wskazuje na niedowagę, jednak nie jest ona na tyle drastyczna, by rozpoznawać anoreksję. Aby rozpoznać to zaburzenie, muszą być spełnione wszystkie kryteria.
Kryterium rozpoznania anoreksji to wartości poniżej 17.5 kg/m2.
Należy jednak wziąć pod uwagę, czy pomiar był przeprowadzony prawidłowo- czy ma Pani np. odpowiednią wagę, czy był to pomiar bezpośrednio po posiłku, w ubraniach, obuwiu i t.d.
Kryterium masy ciała nie jest również jedynym warunkiem rozpoznania: pozostałe opisywane przez Panią problemy są dość typowe dla zaburzeń odżywiania.
Proszę wziąć pod uwagę, że zaburzenia odżywiania, nadmierna koncentracja na ciele, jego masie i wyglądzie są objawem problemów natury emocjonalnej i związanych z dysfunkcjonalnym myśleniem.
Dlatego wskazana byłaby wizyta u psychoterapeuty i zastanowienie nad rolą tych objawów w Pani życiu, tym bardziej, że wydają się  istotnie wpływać na Pani nastrój, są powodem niepokoju.

Problem związany z dość długim czasem oczekiwania na publikację pytań i odpowiedzi ekspertów w serwisie abcAnoreksja został zgłoszony administratorowi.

Z serdecznymi pozdrowieniami