Czy moja córka może być narażona na raka?

Dziękuję za odpowiedź, ale chciałabym się dowiedzieć jaka jest możliwość cofnięcia się zmian nowotworowych z kości. Dwa tygodnie temu robiłam ponowny scyntygraf, ale jeszcze nie mam wyniku porównawczego z poprzednim. Właśnie w listopadzie rok temu po miesiączce zauważyłam, że mam powiększoną pierś i trochę twardszą, więc już 12 listopada poszłam do lekarza, który skierował mnie na USG i wyszło mi, że mam lekko poszerzony kanał mleczny - taki był opis. Lekarz zalecił okłady, że spirytusu i miałam zaczekać do następnej miesiączki.

12 grudnia nie było lepiej, tylko pierś była twardsza udałam się na onkologię i w tym samym dniu zrobiono mammografię i guz miał już 4 cm. Później miesiąc czekałam na biopsję, a następnie znowu miesiąc na wynik. Do dnia biopsji nie czułam żadnego bólu ani kości ani wątroby dopiero po miesiącu zaczęły boleć mnie plecy pod koniec stycznia po badaniu USG I scyntygrafie dowiedziałam się, że są przerzuty.

Proszę mi powiedzieć czy jest to możliwe, że po ruszeniu tego guza w piersi w czasie biopsji mogły dopiero wtedy pójść przerzuty? Biopsję miałam tak bolesną, że lekarz był zdziwiony dlaczego po podwójnej dawce znieczulenia, a ja darłam się jakby mnie, ze skóry obdzierali.

To jest wynik biopsji: Carcinoma ductale indvasivum(5B) Receptory ER(2+)60% komórek 6/8 positive PgR(3+) 80% komórek 8/8 positive Her-2(2+) wątpliwy Badanie HER-2 Metodą FISH -brak amplifikacji genu HER-2.

Proszę mi powiedzieć czy moja córka może być narażona również na nowotwór czy powinna zrobić jakieś badania? Ma teraz 18 lat.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przykro mi, że tak to wszystko się u Pani potoczyło. Co do pytania o rozsiew nowotworu - nie jest możliwe, aby przyczyną była biopsja. Wydaje się, że skoro wszystko potoczyło się w tak krótkim czasie, nowotwór był szczególnie agresywny, co przekłada się na jego zdolność do dawania przerzutów odległych. Zastosowane leczenie może sprawić, że ogniska przerzutowe w kościach się zmniejszą, choć jest to obszar dość trudny do leczenia.

Co do córki - myślę, że powinna Pani postarać się dla córki o skierowanie do poradni genetycznej. Tam zostanie oszacowane ryzyko zachorowania i córka zostanie objęta specjalnym programem profilaktycznym. Skierowanie powinien wydać lekarz rodzinny, a adresy najbliższej poradni znajdzie Pani w internecie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę sił do walki z chorobą.