Czy moje czerwone policzki i szyja są powiązane z moimi zaburzeniami lękowymi?

Czy moje czerwone palace policzki czasem szyja, jest powiązane z moimi zaburzeniami lekowymi? Lecze się od lutego ale nadal mam czerwone policzki. Czy jestem u lekarza czy u rodziny to mam czerwone policzki. Już dawno miałem czerwone policzki lecz się tym nie przejmowałem, teraz też mi to wisi poprostu taki mój urok. Czy też jak jestem u córki na zebraniu to robię się czerwony.

Witam Pana,
rumieniec na twarzy, dekolcie może być spowodowany emocjami, w związku z tym ma związek z zaburzeniami lękowymi. Erytrofobia - chorobliwy lęk przed czerwienieniem się, publicznym wystąpieniem jest jedenym z czynników fobii społecznej- zwykle przejawia się rumienieniem, np. w sytuacjach towarzyskich; może to prowadzić do unikania ich, obawa związana ze spojrzeniem i oceną przez innych wywołuje lęk. Przyczyną czerwienienia się są sytuacje pojawiające się już w dzieciństwie, tzw. dzieci nieśmiałe, które zmuszane są przez dorosłych do publicznych wystąpień, nawet w gronie rodzinnym, zamiast ośmielać się popadają w coraz większy lęk. Problem pogłębia się w okresie adolescencji, w przypadku niestabilnej samooceny, kiedy osoby dorastające (nastolatki) kwestionują wciąż swoje poczucie własnej wartości. Problem utrwala się i cechuje osoby w dorosłości, przejawia się również w wieku dojrzałym u osób, które wskutek życiowych wydarzeń straciły wiarę w siebie - często w interakcjach z rówieśnikami. W związku z tym, zaburzenia lękowe skutecznie leczy się psychoterapią poznawczo - behawioralną, docierając do przyczyny.
Pozdrawiam serdecznie