Czy moje dolegliwości mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej?

Witam wszystkich serdecznie! Od 8 lat mam problemy z układem pokarmowym(codzienne bóle brzucha). Badania USG, gastroskopia i kolonoskopia nic nie wykazały. Podejrzewam jakąś nietolerancje pokarmową. Czy warto zaczynać od testów na alergie na gluten i laktoze(igE zalezna), czy od razy wykonać test na nietolerancje pokarmowe opóźnione(igG zalezna). Pytanie stąd, że nigdy nie mam bóli odrazu po zjedzeniu danego posiłku, a przy alergii tak to powinno wyglądać prawda? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i życzę wszystkim miłego dnia!

Dzień dobry, Objawy mogą wskazywać na alergie lub nietolerancje pokarmowe, ale nie muszą. Proponuję skorzystać z porady alergologa i/lub gastrologa, który zleci odpowiednie testy. Pisze Pan, że widzi Pan objawy po konkretnych posiłkach. Warto więc stworzyć dzienniczek żywienia i zaznaczać produkty, po których czuje się Pan gorzej. Dzięki temu będzie Pan w stanie stworzyć listę produktów niewskazanych w codziennej diecie. Test w kierunku nietolerancji glutenu ma jak najbardziej sens. Testy w kierunku nietolerancji laktozy to badania drogie i nierefundowane. Może Pan zrezygnować z produktów zawierających laktozę i obserwować objawy. Na tel podstawie oceni Pan, czy laktoza szkodzi. Oczywiście ból brzucha może wynikać z innych powodów, niż nietolerancje, proszę więc jednocześnie konsultować wyniki z gastroenterologiem. USG, kolonoskopia i gastroskopia nie zawsze muszą dawać złe wyniki, jak choćby w przypadku zespołu jelita drażliwego. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/