Czy moje dolegliwości przypominają objawy boreliozy?

Od około roku mam problemy zdrowotne. Nie zaobserwowałem kleszcza ani rumienia, ale miałem mocne bóle głowy - początkowo, teraz są lekkie, od czasu do czasu. Potem doszedł mi dyskomfort - paraliż szyi, potem jakby paraliż przesunął się wyżej do twarzy i jednocześnie nastały problemy z uchem (po drugiej stronie twarzy). Czuję, jakbym miał lekko zapchane ucho, jakiś płyn w środku, pstrykanie przy połykaniu śliny. Od jakiegoś czasu mam również uczucie bolących, zmęczonych nóg, od kolan w dół. W dodatku rano budzę się zazwyczaj zmęczony i niewyspany. Korzystałem z pomocy internistów i laryngologów, jednak w zasadzie bez rezultatu. Czy to może być borelioza? Czy powinienem zrobić badanie? Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Późna borelioza pojawia się w różnym czasie po ukąszeniu przez kleszcza. W dodatku jest to choroba, która potrafi symulować wiele innych niepowiązanych ze sobą schorzeń, dlatego też tak trudno ją diagnozować.

Proponowałbym, by wykonał Pan oznaczenia przeciwciał w klasie IgM i IgG przeciwko Borellia sp. Badanie to z dużą dozą prawdopodobieństwa wykaże, czy jest Pan chory czy nie na boreliozę, a na pewno wskaże, czy miał Pan kontakt z tym patogenem.

Proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.