Czy moje dolegliwości to może być tylko nerwica?
Mam 28 lat jestem karmiąca mama od 3 miesięcy. Mam 3 dzieci małych od ciąży boli mnie kark i kręgosłup teraz doszły do tego bóle prawej łopatki i pleców na wysokości tali. Mam ciągły strach przed rakiem miałam. Rezonans głowy jest wszystko ok wyniki 2 miesiące temu z krwi też wszystko dobrze. Boję się raka płuc nie mam kaszlu tylko boli czasami mnie w klatce piersiowej. Badanie rtg miałam robione do pracy w tamtym roku w marcu. Czy to może być tylko nerwica? Czy rąk płuc.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?
Dzień Dobry Pani,
Zaprezentowane oraz niepokojące Panią symptomy mogą wskazywać ma objawy nerwicy lękowej.
Aby postawić rzetelną diagnozę, jest potrzeba osobistej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki symptomatycznej oraz (ewentualnego) wdrożenia leczenia.
Zapraszam Panią do konsultacji online (via Skype)
Serdeczności oraz pomyślności Pani życzę!
irena.mielnik.madej@gmail.co
tel. 502 749 605
Szanowna Pani,
zachęcam do konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie