Czy moje dolegliwości wskazują na depresję?

Od roku co jakiś czas czuję ucisk w gardle. To dzieje się nagle. Zazwyczaj w pozycji siedzącej. Za pierwszym razem myślałam że się uduszę. Ale później przyzwyczaiłam się do tego uczucia. Jestem osobą bardzo nerwową. Przeważnie czuję zagrożenie, smutek i stres. Nadchodzą takie momenty że przez chwilę czuję euforię. Próbuje na siłę cieszyć się życiem ale to szybko mija. Martwi mnie mój konflikt interesów: nadopiekuńczy rodzice a chłopak. Jestem bezsilna. Chciałabym umieć wstawać rano z uśmiechem na ustach. Zazwyczaj ten uśmiech pojawia się wieczorem kiedy kładę się spać.... Czuję wtedy ulgę że dzień się skończył. Czy to depresja? I czy uczucie ucisku w gardle jest z tym powiązane?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowane przez Panią symptomy wskazują na objawy nerwicowe/prodepresyjne/depresyjne?

Za Pani słowami: "... Martwi mnie mój konflikt interesów: nadopiekuńczy rodzice a chłopak. Jestem bezsilna... ." mogą być informacją, o zaniżonej Pani samoocenie, co (w pośredni sposób) ma odzwierciedlenie w Pani postrzeganiu rzeczywistości w szarych barwach i nie pozwala Pani dostrzegać radości
/przyjemności w codzienności.

Tak nie musi być!

Wskazana jest dla Pani osobista konsultacja diagnostyczna
w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu, bez skierowania , lub prywatnie) celem diagnostyki symptomatycznej oraz komplementarnego leczenia.

Proszę już nie czekać i zadbać o swoje zdrowie psychiczne/fizyczne/mentalne.
Samoistnie, zasygnalizowane przez panią objawy nie miną.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam na sesję via Skype.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Szanowna Pani,
uczucie ucisku w gardle może wskazywać na zaburzenia lękowe, w celu potwierdzenia podłoża psychogennego, np. spowodowanego stresem, zalecane jest wykluczenie chorób somatycznych, w związku z tym zalecana jest konsultacja laryngologiczne. Przyczyną objawów może być konflikt interesów; chłopak vs rodzice.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Problemy, które Pani opisuje mogą być reakcją obronną
ludzkiej psychiki na stres, lęk, przeżywane emocje,
czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.
Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowo – depresyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani
problemu, dotrzeć do jego źródła, i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl