Kręcenie się dzieci w kółko, brak reakcji na bodźce

Mam 2 synków, mają po 1,5 roku i ostatnio bardzo dziwnie się zachowują: kręcą się prawie cały czas w kółko i do tego zamykają oczy i nucą jakby medytowali. Obydwaj robią to samo. Wcześniej uznaliśmy to za zabawne i myśleliśmy, że sobie tańczą, bo jeszcze tak sobie chodzą z nogi na nogę i to też bardzo długo, a jak im się przerywa, to się złoszczą i dalej robią to samo. Nie wiem, czy to jest normalne, poza tym nie zajmują się długo jakąś zabawką, bardzo szybko się denerwują i rzucają przedmiotami. W nocy śpią spokojnie, dodam jeszcze, że to są bliźniaki jednojajowe. Często chodzą i marudzą, nie mówią, tylko czasem tata, mama albo da, żeby coś mu podać, a tak, to tylko pokazują rączką, co chcą. Teraz w ostatnich dniach bardzo mnie to niepokoi, bo prawie non stop kręcą się i nic ich nie interesuje, jeden z nich właśnie dziś tak się kręcił i zamknął oczy i mąż zaczął do niego mówić, a on w ogóle nie reagował. Mąż delikatnie go po buzi stukał, a on nic, jakby nie czuł, dopiero jak go wzięłam na ręce to otworzył oczy. Bardzo się martwimy z mężem i prosimy o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Diagnozowanie autyzmu u bliźniąt wymaga doświadczenia oraz obserwacji dzieci w trakcie ich codziennych czynności oraz aktywnośći. Zachowania wyglądają dość niepokojąco i na pewno wskazany jest kontakt z psychologiem dziecięcym lub - aby rozwiać wszelkie wątpliwości - ze specjalistą zajmującym się diagnozą autyzmu i innych zaburzeń rozwojowych. Proszę również pamiętać, że maluchy są w wieku, który jest dość dokuczliwy dla rodziców: są nadaktywne, próbują własnych sił, zbyt wiele poleceń jest po prostu "niesłyszalnych" dla dzieci, mają tendencje do robienia po swojemu.

Pozdrawiam.