Czy moje dziecko jest autystą?

Witam!

Jestem mamą trzyletniego chłopca. Synuś nie rozwija się prawidłowo. Od dłuższego już czasu chodzimy do psychologa, który zaczął podejrzewać, że Kacper jest dzieckiem autystycznym. Kacper urodził się w 38 tygodniu ciąży, nie było żadnych problemów w ciąży. Jedynym problemem były zielone wody podczas porodu. Ogólnie Kacper jest dzieckiem zdrowym. W okresie niemowlęcym miał alergię na białko mleka krowiego i w związku z tym przyjmował produkt mlekozastępczy. Aż do teraz nie brał żadnego antybiotyku. Około pierwszego roku życia synuś zaczął zachowywać się jakoś dziwnie, tzn. inaczej niż inne dzieci. Nie bawił się zabawkami, nie reagował na swoje imię, nie wykonywał nawet prostych poleceń, nie robił "pa pa", trzepotał rączkami, nie mówił, można wręcz powiedzieć, że milczał. Kontakt wzrokowy był z nim bardzo utrudniony. Po zbadaniu słuchu okazało się, że synek bardzo dobrze słyszy. Ale na swoje imię i tak nie reagował.

Sytuacja zmieniła się jakoś parę miesięcy temu. Synek reaguje już na swoje imię, rozumie proste polecenia typu daj (wtedy, kiedy żąda się od niego przedmiotu, który ma w ręce, lub jest w jego pobliżu), wstań, usiądź. Mówi tylko niektóre słowa np. mama, baba, da da, mniam, ale zdarza się, że używa ich nieadekwatnie do sytuacji. Zaczyna się bawić zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie trzepocze już rączkami, tylko w momencie jak się złości, to napina rękę i podnosi ją do góry, tak, jakby ją oglądał. Nie ma i nie miał żadnych napadów agresji. W sytuacjach, kiedy się mu coś nie podoba, albo czegoś nie chce, to płacze i krzyczy, tupiąc nogami i napinając się. Taka poprawa nastąpiła samoistnie, to znaczy nie uczęszczaliśmy na żadne zajęcia, terapie, jedynie raz w miesiącu mieliśmy wizyty u psychologa i logopedy. Wiem, że jednym z objawów autyzmu jest to, że dzieci nie przytulają się. Kacper wręcz przeciwnie, bardzo lubi się przytulać, zawsze lubił. Proszę o informację, czy moje dziecko może być dzieckiem autystycznym? A jeśli tak, to czy prawda jest, że dzieci autystyczne muszą być na diecie bezglutenowej, bezmlecznej i bezcukrowej?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podejrzenie autyzmu u dziecka dobrze jest sprawdzić w specjalistycznej placówce zajmującej się diagnozą i prowadzeniem terapii. Proponuje udać się do tego rodzaju ośrodka, aby po zbadaniu dziecka podjąć szybką i intensywną stymulację umiejętności. Gdyby miała Pani trudność w znalezieniu takiej placówki to zapraszam na stronę http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy.

Wiele wskazuje na to, że rozwój umiejętności u Pani synka nastąpił, nie po bezpośredniej terapii, lecz po udzielanych poradach logopedy i psychologa, które  państwo wprowadzaliście systematycznie w życie co fachowo można nazwać terapią kierowaną.

Trudno powiedzieć na ile skuteczne jest stosowanie diety w terapii autyzmu i jaki tak naprawdę ma ona wpływ na ujawnienie się autyzmu u dzieci. Uważa się, że dodatki dietetyczne i środki konserwujące mogą odgrywać pewną rolę w problemach niektórych dzieci z nadruchliwością. Niestety nie ma naukowych  dowodów wskazujących na to, że czynniki pokarmowe mają wpływ na pojawienie się autyzmu czy powstawanie problemów społecznych, czy komunikacyjnych u dzieci. Niemniej jednak wiadomo, że dieta może wpływać na poziom aktywności  czy zdolność koncentracji uwagi.

Proponuję rozmowę z lekarzem pediatrą, który, znając dziecko i jego nietolerancję na produkty mleczne, może zlecić konsultację u alergologa i wówczas będzie można dobrać dietę do potrzeb Pani synka.

Pozdrawiam