Czy moje dziecko jest autystyczne?

Witam! Mam problem, gdyż wydaje mi się, że mój synek nie rozwija się prawidłowo. Ma 13 miesięcy, nie reaguje na swoje imię, nie pokazuje palcem, gdy coś chce, mówi mama, baba, ale nie wie, co to znaczy, nie patrzy na mnie jak to mówi. Kontakt wzrokowy jest czasami, gdy bawię się z nim, że go złapię, to wtedy patrzy, ale chwilę. Zabawkami bawi się, jak ja wezmę klocki, to bierze mi je z ręki i układa, jak książeczkę biorę, to weźmie i przegląda, ale gdy tylko próbuję go czegoś nauczyć, to bardzo się denerwuje. Jak miał 8 miesięcy robił kosi kosi, teraz już nie chce, robił papa, teraz już też nie robi. Cały czas mu pokazuję to, ale on tylko patrzy na ręce i nic. Często biega naokoło stołu w kuchni, zakłada sobie ubrania na głowę. Wydawało mi się do roczku, że rozwija się normalnie. Teraz wydaje mi się, że się cofnął i nie chce się niczego nauczyć. Proszę o poradę, czy to może być autyzm?

Witam serdecznie!

Rozwój każdego dziecka jest indywidualny, nawet pomiędzy rodzeństwem mogą być widoczne wyraźne różnice. Jednak każdą niepewność należy wyjaśnić.
Bez możliwości oceny dziecka, badania fizykalnego oraz dokładnego zebrania wywiadu nie da się stwierdzić, czy rozwój przebiega prawidłowo. W tym celu konieczny jest niestety kontakt z lekarzem który będzie miał możliwość dziecko zbadać.
Najlepiej wybrać się z dzieckiem na wizytę do prowadzącego do tej pory pediatry - wówczas lekarz będzie mógł na podstawie dokumentacji porównać dotychczasowe postępy.
Jeżeli lekarz na podstawie badania stwierdzi nieprawidłowości zaleci wizytę u specjalisty.
Pozdrawiam

Jeżeli niepokoi Panią zachowanie dziecka uważam, iż należałoby skonsultować synka w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Im wcześniej, tym lepiej (istnieją już testy pozwalające wykryć autyzm nawet u kilkumiesięcznych dzieci). Wcześnie podjęte kroki i rozpoczęta terapia dają większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety przez internet nie da dię tego powiedzieć chociaż pewne cechy mogą o tym świadczyć. Najlepiej nie zwlekać i udać się do psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam AM