Czy moje dziecko powinno mieć wykonaną morfologię?

Moja półroczna córka od tygodnia gorączkuje nawet do 39,4 stopni! Przyczyną podwyższonej temperatury nie jest ząbkowanie. Ponadto byłam u laryngologa, który stwierdził, że nie widzi nic złego. Robiłam też córce badanie moczu, ale też wszystko wyszło ok. Zauwazyłam, ze moja 6-miesięczna córka jest marudna i blada. Nie ma biegunki, wymiotów, ani nic jej nie boli, tylko mniej je. Czy wskazane jest w tym przypadku badanie krwi? Czy objawy o których napisałam mogą wskazywać na białaczkę?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Objawy jakie Pani opisała są na tyle niespecyficzne, że nie ma możliwości, by na ich podstawie postawić jakąkolwiek diagnozę. Objawy, które mogą wskazywać na wystąpienie białaczki u dzieci to:

- osłabienie, apatia, bladość, zmiana usposobienia,
- przewlekające się, nawracające infekcje,
- gorączka o niejasnej przyczynie,
- wybroczyny, krwawienia,
- bóle kości i stawów pojawiające się bez urazów,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Proszę jednak pamiętać, że nawet jeśli występują takie objawy, w większości przypadków nie swiadczą o białaczkach, a na przykład o infekcji. Mimo wszystko morfologię warto wykonać w każdym przypadku, który budzi jakiekolwiek wątpliwości diagnostyczne.